Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: sõjamuuseum

Eesti ja Läti ühisprojekti tulemusena pannakse paika ja märgitakse maastikul mõlemat riiki läbiv teekond mööda viimase saja aasta sõjaajaloo pärandobjekte, mis Eestis algab mõtteliselt sõjamuuseumist.

Läti Maaturismi Assotsiatsiooni „Lauku ceļotājs” poolt koos 23 partneriga Lätist ja Eestist käivitatud projekti eesmärk on muuta tee kahe sarnase saatusega riigi sõjaajaloo juurde paremini nähtavaks ja leitavaks.

Ajaloolaste abiga koostatav turismiteekond hakkab hõlmama umbes 150-170 militaarajaloolist vaatamisväärsust Eestis ja Lätis ning jaguneb kümneks marsruudiks. Tähelepanu on Vabadussõja, Esimese ja Teise maailmasõja ning Külma sõja aegsetel militaarobjektidel.

Juhtroll sõjaajaloo erialateadmistega toetamise osas on Eestis kanda sõjamuuseumil. Tänu oma terviklikule ekspositsioonile saab sõjamuuseum koos Läti okupatsioonimuuseumiga ühtlasi olema mõtteliseks alguspunktiks, kust külastajal on hea teekonda alustada.

Projekti raames jõuab ka Vabadussõja 100. aastapäevaks valminud ja terve möödunud aasta Eesti raudteedel sõitnud soomusrong nr 7 „Wabadus“ sõjamuuseumi juurde Viimsisse, kus seda saab edaspidi taas külastada. Lisaks paigaldatakse infotahvleid veel mitmele militaarobjektile.

Eesti sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnutsi on sõjajamuuseumi missiooniks lisaks Viimsis asuvale ekspositsioonile tutvustada sõjaajaloolist pärandit üle Eesti: „Kui mullu jõudsime oma soomusrongiga pea kõikjale Eestis, kuhu raudteed mööda saab, ja natuke ka Lätimaale, siis nüüd laiendame ühisel jõul Läti ja Eesti partneritega oma tegevusvälja veelgi,“ ütles ta.

Lisaks täiendatakse ekspositsioone muuseumides, lahinguväljadel, sõjaväelistes hoonetes ja mujal eesmärgiga pakkuda huvitavat ja kaasaegset külastuskogemust. Kokku viiakse projekti raames ellu investeeringuid 36 objektil mõlemas riigis. Mõistagi valmivad ka asjakohased infomaterjalid ja kogu teave saab olema kättesaadav veebiplatvormil https://militaryheritagetourism.info.

Eesti poolelt osalevad projektis lisaks sõjamuuseumile veel Muinsuskaitseamet, Peipsi Koostöö Keskus, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Visit Saaremaa, Lääne-Nigula Vallavalitsus, Saaremaa Sõjavara Selts, Panga Areng MTÜ, MTÜ Hiiumaa Militaarajalooselts, Setomaa vallavalitsus, Lääne-Eesti Turism MTÜ ja MTÜ Eesti ERTO Maaturism.

Kõik, kes soovivad projekti panustada, sealhulgas väikeste erakogude omanikud või maaturismi ettevõtjad, kelle läheduses asub objekte, mis on seotud Eesti ja Läti sõjaajalooga, on väga oodatud võtma projekti partneritega ühendust koostöövõimaluste arutamiseks. Projekt kestab 2022. aasta lõpuni.

Viimased uudised