Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: kuvatõmmis

Tänavused jõulud tõid lastele veel ühe kingituse: multifilmide keelevalikusse lisandus võru keel. Telekanalil Kidzone+ saab nüüd digitelevisiooni võimaluste toel nii „Põrsas Peppa“ kui ka „Thomase ja sõprade“ multikaid vaadates valida helikeeleks võru keele.

Kui põrsas Peppa tegemistest oli juba suvel võimalik osa saada võru keeles, siis nüüd on võru keelde tõlgitud ka multifilm „Thomas ja sõbrad“. „Multikad „Thomas ja sõbrad“ toovad võru keelde võõramaist maitset,“ ütles tõlkija Mariko Faster. „Tegelased rändavad mööda maailma ja käivad päris eksootilistes paikades, näiteks Hiinas, Brasiilias ja Austraalias. Seepärast on multikates kuulda ka selliseid sõnu, mida igapäevases võru keeles ei kuule. Näeb iseäralikke kultuure ja kuuleb omapärast muusikat. Multikate tegevus toimub raudteel ning ka see on lastele juba küllaltki eksootiline. Igaüks võib hinnata, kuidas kõlavad võru keeles ingliskeelsed eesnimed. Ühes osas oli juttu kohast, millel on ingliskeelne nimi Red Center – Punane Keskpaik. See on Austraalia Põhjaterritooriumi lõunaosas, kõige keskmisem osa Austraalia metsikust sisemaast, mida kutsutakse Outback. Kui otsisin selle kohta teavet, siis eesti keeles ei olnud midagi. Aga keda huvitab, saab selle kohta nüüd lugeda võrukeelsest Vikipeediast. Tänu multikale sain ise targemaks ja võrukeelne Vikipeedia sai juurde ühe artikli, mida eesti ega soome keeles veel ei ole. Hea meel on ka sellest, et iga multikas algab ja lõpeb Sirli Hellamaa lauldud uute võrukeelsete lauludega.“

Kes vaatab digitelevisiooni internetis, saab ka veebis nii „Põrsas Peppa“ kui „Thomase ja sõprade“ multikatel keelt valida ja neid võrukeelsena vaadata. Uuel aastal on samad multikad peale Kidzone+ kanali vaadatavad ka kanalil KidzoneTV.

Tänavuse digikultuuriaasta ettevõtmist, et lastel oleks multikate vaatamisel keelevalikus ka võru keel, toetas Rahvakultuuri Keskus Vana-Võromaa pärimuskultuuri programmist. Uuel aastal on plaanis ettevõtmist jätkata ning võru keelde teisigi multikaid helindada.

———————————-
Digitelevisioon lask no multikit kaia ja kullõlda ka võro keelen

Tinavaastaga talsipühä tõiva latsilõ viil üte kingitüse: multikidõ keelevalikuhe tull mano võro kiil. Telekanalil Kidzone+ saa parhilla digitelevisiooni võimaluisi abiga nii „Peppa-põrsa“ ku ka „Thomassõ ja sõpru“ multikit kaien valli helükeeles võro keele.

Ku Peppa-põrsa tegemiisi oll joba suvõl võimalik kaia võro keelen, sõs no om võro kiilde saanu ka multikas „Thomas ja sõbra“. „Multiga „Thomas ja sõbra“ toova võro kiilde võõramaa maiku,“ kõnõl multikidõ ümbrepandja Fastre Mariko. „Tegeläse rändäse ilma piten ja käävä küländ eksootilidsin paigun, näütüses Hiinan, Brasiilian ja Austraalian. Tuuperäst saa ka multikin kuulda sääntsit sõnnu, midä võro keelen egä päiv ei kuulõ. Saa nätä esieräliidsi kultuurõ ja kullõlda ummamuudu muusikat. Multika tegevüs toimus raudtii pääl ja ka tuu om latsilõ iks küländ eksootilinõ. Egäüts või hinnada, kuimuudu inglüskeelidse edenime võro keelen kuuldusõ. Üten multikan kõnõldi kotusõst, minkal om inglüse keelen nimi Red Center – Verrev Keskpaik. Tuu om Austraalia Põhaterritooriumi lõunaotsan, kõgõ keskmädsemb osa Austraalia mõtsikust sisemaast, midä kutsutas Outback. Ku ma otsõ teedüst tuu kotussõ kotsilõ, es olõ tuud eesti keelen saia. A kedä huvitas, saa nüüd Vikipeediäst tuust lukõ. Teno multikalõ sai ma esi targõmbas ja võro Vikipeediä sai mano üte artikli, midä eesti ega soomõ keelen viil olõ-õi. Hää miil om ka tuust, et multik nakas pääle ja lõpõs Hellamaa Sirli laultu vahtsidõ võrokeelitside laulõga.“

Kiä kaes digitelevisiooni üle veebi, sõs nii „Peppa-põrsa“ ku „Thomassõ ja sõpru“ multikil saa ka sääl kiilt valli ja näid võrokeelidse helüga kaia. Vahtsõl aastagal nakkasõ sama võrokeelidse multika juuskma lisas Kidzone+ kanalilõ ka kanalil KidzoneTV.

Digikultuuriaastaga ettevõtmist, et latsil olõssi multikidõ kaemise kiili valikun ka võro kiil, tugõsi Rahvakultuuri Keskus Vana-Võromaa perimüskultuuri programmist.  Plaanin om vahtsõl aastagal edesi minnä ja võro keelen tõisigi multikit sisse lukõ.

Kommentaarid

Viimased uudised