Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Polarise start. Foto: Vikipeedia

Suurbritannia juhtiv sotsialist ja Tony Blairi valitsuse liige Geoffrey Robinson edastas KGB-le olulist sõjalist infot.

Teadaolevalt kohtus Robinson 51 korda Londonis oma Tšehhoslovakkia kommunistist vahemehe Karel Praveciga, kelle agendinimi oli „seltsimees Pelnar”. Samuti toimusid otsekohtumised venelastest KGB esindajatega, keda kutsuti „Nõukogude sõpradeks”, vahendab Daily Mail.

Robinson, agendinimega Karko oli tol ajal tähtis Briti tööpartei aparatšik, kes edastas aastatel 1966-1969 kokku 87 dokumenti Briti Polarise raketiprogrammi kohta, samuti infot Briti väeosade väljatõmbamisest Lääne-Berliinist ja NATO sisedokumente. Vastu sai mees kingitusi, praeguses vääringus ligi 12 000 eurot, mille hulgas olid Harrodsi kaubamaja kinkekaardid, veinikastid ja viskipudelid. Mees ütles ise enda kohta „Leninist” ja oli üks KGB olulisemaid informaatoreid. Robinson armastas hästi süüa ja talle tehti välja restorani lõunaid.

Robinson oli teadlik, et tegeles spioneerimisega ja võis vahele jäädes sattuda vanglasse. Praegu on Robinson Briti parlamendi liige ja eitab igasugust seotust spioneerimisega.

Robinson on üks jõukamaid Briti parlamendi liikmeid ning lähedastes sidemetes endiste tööpartei juhtide Tony Blairi ja Gordon Brown’iga.

Robinson tegi äri koos Robert Maxwelliga, kes oli Tšehhi päritolu ja keda samuti kahtlustati spioneerimises.

Robinsoni seotuse spioneerimisega tõi välja Tšehhi valitsus, kelle käsutuses on vanad kohaliku luureteenistuse StB arhiivid.

Polaris oli allveelaevadel põhinev Briti tuumarakettide programm, mis oli algselt võimeline hävitama Moskva linna. Hiljem, kui NSV Liit ja USA töötasid 1960ndate aastate lõpus välja raketikilbid, tahtis USA asendada Briti Polarised USA rakettidega Poseidon, mis olid paremini võimelised kaitsest läbi tungima. Britid lükkasid aga selle ettepaneku tagasi ja jätkasid oma Polarise arendamist – see oligi kõige olulisem info, mille Robinson KGB-le edastas.

Viimased uudised