Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

automaks

Valitsuskabinet kiitis neljapäeval heaks mootorsõidukite keskkonnalõivu sisseseadmise, et suunatainimesi eelistama väiksema kütusekulu ja keskkonnamõjuga sõidukeid.

Uus maks soovitakse kehtestada hiljemalt järgmise aasta 1. jaanuarist.

„Mootorsõiduki keskkonnalõiv on üks valitsusliidu moodustamisel kokkulepitud maksumuudatustest,” ütles rahandusminister Sven Sester. „Selleks, et tõsta maksuvaba tulu, tuleb maksukoormust suunata rohkem keskkonna kahjustamisele ja tarbimisele.”

Lõivu võetakse pärast seaduse jõustumist sõidukite esmaregistreerimisel või Eestis juba registreeritud sõiduki esimesel omanikuvahetusel. Uuemate ehk 2015. aastal või hiljem valmistatud sõiduautode lõivumäär lähtub CO2-näitajast. Enne 2015. aastat valmistatud autode ning mootorrataste ja mopeedide puhul lähtutakse võimsusest kilovattides, kuna liiklusregistris ei ole kõigi sõidukite CO2 andmeid.

Lõivumäärad soosivad keskkonnasäästlikke autosid ja algavad Eestis enimmüüdud uute autode keskkonnasõbralikumate versioonide puhul 150-160 eurost. Täiendavalt nähakse ette soodusmäärad elektri- ja hübriidautodele.

Vanemate autode puhul on lõiv oluliselt madalam. Näiteks vanema kui 10-aastase auto puhul on tasu suurus vaid 20 protsenti tavamäärast.

Lõiv ei puuduta veoautosid, busse ega traktoreid.

Lõunaeestlane

Viimased uudised