Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nüüd võivad end õnnitleda kõik need, kes andsid lõppenud valimistel oma hääle sotsidele. Nimelt tahavad nad võtta maainimestelt kiire interneti võimaluse.

See on järjekordne samm edasi maaelu väljasuretamise teel, mida Eesti sotsid on silmagi pilgutamata järjekindlalt toetanud paarkümmend viimast aastat, ise samal ajal muinasjutte rääkides sellest, kuidas nad maaelu edendavad.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhi Jevgeni Ossinovski maksurallist on juba palju räägitud. See on Lõuna-Eesti viinud kohaliku kaubanduse väljasuremise piirile ning toetanud Läti majandust. Pole ime, Ossinovski isa Olegi ärihuvid on viimasel ajal rohkem Lätis. Poeg Jevgenist on saanud Läti vabariigi eriesindaja Eestis, kes aitab Eesti maksumaksja raha Lätti toimetada. Pealtnäha pole midagi ette heita, sest seda tehakse täiesti seaduslikult.

Käesoleval nädalal tõusis avalikkuse huviorbiiti teine Eesti esisots, Eesti IT-minister Urve Palo. Nii nagu võib lugeda Postimehest, otsustas sotside esindaja valitsuses Urve Palo tõmmata maapiirkondade kiirel internetil juhtme seinast, ning anda raha kogukondade asemel pool-monopoolsetele teenusepakkujatele Elering ja Telia. See oli suur löök allapoole vööd maapiirkondades algatatud projektidele.

Elering on osa Eesti Energiast ja parema mäluga inimesed ilmselt mäletavad seda, kuidas Eesti Energia juba üritas korra paarkümmend aastat tagasi internetti pakkuda. Esialgu läbi elektrijuhtmete, mis ebaõnnestus. Siis tehti seda üle õhu, aga seegi asi läks vett vedama. Nüüd on siis kolmas katse, kus riigi ehk Eesti maksumaksja toel pannakse elektripostide otsa valguskaablid. Tõsi, seekord Elering ise teenust pakkuma ei hakka, seda tehakse vahendajate kaudu. Aga raha saab ahne riigimonopol Elering omale.

Siinkohal tasub meelde tuletada, et Telia, see on endine monopoolne riigifirma Eesti Telefon lubas juba aastakümneid tagasi katta terve Eesti kiire internetiga. Raha on maksumaksja taskust kühveldatud telekomifirmadele miljoneid eurosid, viimati näiteks EstWin projekt, mille eesmärk oli viia kiire internet igasse tallu. Praeguseks oleks pidanud juba igas külas fiiberoptika undama, aga see, mida siiani pole, on maapiirkondade kiire internet. Inimeste raha on ära raisatud ja inimesi petetud aastaid, aga teenust ikka pole. Kes vastutab?

Tavaliselt jaguneb vastutus poliitikas õhku, aga nüd on vähemalt Palo ja sotsid need, kellele näpuga näidata saab. Palo samm on ilmekas näide, kuidas sots lõi kas argusest või rumalusest põnnama suurte turuosaliste surve all ja otsustas raha eraldada neile, kel seda on niigi kamaluga segada. Pigem on Telia huvi arusaadav – rahva omaalgatus oleks nende tulubaasi kõvasti kärpinud, nii nagu on see juhtunud Soomes, kus inimesed on isegi linnades loonud interneti kooperatiive. Tänu sellele on kiire internet miljonite soomlaste jaoks peaaegu tasuta. Eestis teavad kõik, kui kallis see on – kiire interneti hinnad algavad 10 eurost kuus kortermajade puhul ja võivad ulatuda kümnetesse eurodesse kuus eramajades.

Sotse iseloomustabki erakordne saamatus ja rumalus otsuste tegemisel – legendaarseks on saanud Palo põhjendus Tallinna teletornile – et sealt on võimalik vaenlast näha – mistõttu ei tohiks neid kusagil raha juurde lasta. Võru linnaski on sotsid ohtralt kiirlaenu võtnud ja enamiku vaba raha ära kulutanud, seda põhiliselt saamatusest ja rumalusest.

Saamatuse ja rumaluse kõrval on Palo ja üldse sotside puhul eriti alatu ja reeturlik samm see, et teatega raha äravõtmise kohta tuldi välja alles pärast valimisi. Kõigepealt korjati suurte lubadustega kokku inimeste hääled ja siis löödi neile nuga selga. See on viimasel ajal tüüpiline sotside käitumisviis, eriti mis puudutab galopeerivat maksu- ja hinnatõusu, mis lööb eriti vaesemat elanikkonda, kelle eest sotsid vähemalt sõnades peaks seisma.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised