Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Tänase neljapäeva, 24. veebruari õhtul jõudsid Ämari lennubaasi Ameerika Ühendriikide hävituslennukid F-35, mis saadeti Ühendriikide valitsuse poolt Baltikumi regiooni seoses Vene Föderatsiooni poolse agressiooniga Ukraina suunas.

„Täna hommikune laiaulatuslik Venemaa Föderatsiooni relvajõudude rünnak Ukraina vastu on toonud aktiivse ja mastaapse sõjategevuse Euroopasse. Selline agressioon kinnitab taas, et Ameerika Ühendriikide poolt avaldatud luureinfo oli tipptasemel ja NATO plaan tugevdada Läänemere regiooni lisajõududega on äärmiselt vajalik ja tänuväärne,“ ütles kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.

Kindralleitnant Herem lisas, et kuna NATO näeb Baltikumi ja Poolat ühtse operatsiooniruumina, siis omab Ameerika Ühendriikide otsus mõju Baltikumi ja Poola piirkonnale tervikuna.

„Ühendriikide sel nädalal tehtud otsus tugevdada liitlaste kohaolekut Eestis oma kaasaegseimate lennuvahenditega näitab valmidust kaitsta oma liitlasi,“ ütles kaitseminister Kalle Laanet, kelle sõnul on Ühendriigid näidanud kriisis kindlameelse liidri rolli jagades liitlastega operatiivselt infot, kui ka astudes konkreetseid samme Venemaa heidutamiseks. „Sama kiiret reageerimist nägime ka 2014. aastal kui Ameerika Ühendriigid olid esimesed, kes sõjategevuse puhkemisel Ukrainas tõid oma hävitajad Ämari lennubaasi,“ lisas Laanet.

„Me oleme silmitsi muutuva keskkonnaga ja F-35-te saatmine NATO idatiivale tugevdab meie kaitsevõimekust ning võimendab liitlaste vahelist koostöövõimet,“ ütles kindral Jeff Harrigian, USA Euroopa ja Aafrika õhujõudude ülem.

Ameerika Ühendriigid on otsustanud tugevdada Baltikumi ja Poola regioonis heidutust, saates Läänemere piirkonda viienda põlvkonna hävitajad F-35, ründekopterid AH-64 ja 800-liikmelise üksuse.

Ämarisse saabunud varghävitajate F-35 näol on tegemist inimkonna ajaloo kõige kallima relvasüsteemiga, mis suudab täita nii hävitus-, luurelennuki kui taktikalise pommitaja ülesandeid. Viienda põlvkonna hävitajana on F-35 eelised lahinguruumis tema hukukindlus ja situatsiooniteadlikkus, mille tagab vargtehnoloogia, sensorid ja mitmekihiline andmeside.

Viimased uudised