Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

hinnatõus

Riigikogus läbis kolmapäeval esimese lugemise järgmise aasta riigieelarve, milles sisaldub alkoholiaktsiisi 10-protsendine tõus. Päev varem teatas üks Eesti firma, et avas Valkas alkoholipoe.

Lätis eestlastele kuuluvate viinapoodide avamine pole enam uudis. Valkas on see suur asi. Kõnealuse kärakapoe avamise puhul väljastatud firma pressiteates ei pidanud paljuks Eesti investorit kiita ka Valka linnapea Vents Armands Krauklis.

Lätlane hõõrub Eesti aktsiisipoliitika peale käsi, sest paistab, et mingisugune lumepall on veerema lükatud. Veerevale kivile sammal ei kasva ning Krauklis loodab, et pärast alkoholihuvilisi, kelleks teatavasti on pigem mehed, saabuvad järgemööda kohale ka pereemad koos lastega ja siis on võimalusi teenimiseks juba mitte üksnes viinapoodidel, vaid ka teistel.

Niisiis tuleks lätlastele õnne soovida, sest Eesti valitsus on ära teinud suure töö, et läbi aktsiisipoliitika teadvustada nii eestlastele kui soomlastele Valka linna olemasolu ja seal peituvaid väärtusi.

Asjade käiku vaadates kipub rumal tunne peale tulema. Eesti laseb südamerahus Läti piirist põhjapoole jäävatel väikepoodidel välja surra õigustusega, et viin Eestis ei tohi olla odav. Kallist viina ei taheta tõepoolest osta, kuid mitte sellepärast, et inimesed end karskeks ehmatasid, vaid et nad ostavad seda nüüd Lätist.

Tagatipuks tuleb maksu- ja tolliametil planeerida lisajõudude saatmist lõunapiirile, et võtta vahele hangeldajad, kes Lätist toodud alkoholi Eestis edasi hangeldavad. Raske on tuvastada, kes ja mida on Eestis sellest kõigest võitnud?

Kahtlemata on valitsuse motiiv, tõsta viina hinda, õilis. Aga kui sellega käib kaasas maksuraha veeremine piiri taha ja kaubanduse kängumine Eesti piiriäärsetes maakondades, võiks vähemasti regionaalministril kuskil punane tuluke vilkuma hakata. Aga regionaalministrit pole Eestis enam ammugi.

Arvestades, et Läti-suunaline viinaralli saab järgmisel aastal hoogu juurde ning valitsusel puudub poliitiline tahe aktsiisitõusust loobuda, tuleks kaaluda erandi tegemist maakondadele, kes kaubanduse Lätti kolimisest kõige enam kaotavad.

Võrumaale, Valgamaale, Viljandimaale tuleks kas täies ulatuses või osalisel territooriumil kehtestada madalam alkoholi aktsiisimäär kui ülejäänud Eestis. See lahendaks korraga mitu muret.

Esiteks lõpetaksid eestlased Lätis viinapoodide avamise ning nad avaks need hoopis Mõisakülas, Valgas, Antslas, Võrus. Teiseks saaks Lõuna-Eesti ammuigatsetud arengutõuke, sest, nagu praegu Valkas loodetakse, turistidele saab pakkuda ka muid teenuseid, kui üksnes odavat alkoholi. Kolmandaks: maksuraha, mis praegu voolab Lätti, jääks Eestisse.

Arved Breidaks

Viimased uudised