Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

suhkrumaks Lõunaeestlase pilt.

Valitsus kinnitas sel nädalal magustatud jookidele seatavad maksumäärad mis peaksid, kui uskuda tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskit, juba paari aastaga ära hoidma „tuhandeid ülekaalulisuse ja rasvumise juhtumeid”.

Rahva tervis on kahtlemata üks veenvamaid põhjendusi, mida maksukoormuse tõstmiseks valitsus kasutada saab. Sest kellel saab siis midagi olla selle vastu, kui inimesed elavad tervemat ja pikemat elu?

Iseküsimus on, kas rahva tervise eest „võitlemine” on uue maksu kehtestamise tegelik põhjus või on see üksnes kattevari leidmaks raha riigieelarve tasakaalu hoidmiseks niivõrd, kuivõrd seda tasakaalu enam tähtsaks peetakse.

Järgmisel aastal toob suhkrumaks valitsuse prognoosi kohaselt riigieelarvesse 15 miljonit eurot ning 2020. aastal 17 miljonit, kuna siis saab läbi joogitootjatele kehtestatud üleminekuperiood. Limonaaditootjail on aega mõelda välja uued, väiksema suhkrusisaldusega joogiretseptid või siis leppida olukorraga, et nende kaup läheb maksu võrra kallimaks.

On aga firmasid, näiteks Coca-Cola, kes oma joogi originaalretsepti Eesti tarbija pärast kindlasti muutma ei hakka. Kas ka Eesti tuntumad limonaadid säilitavad oma magusa maitse, selgub peagi.

Aktiis suhkrule ja telefonile

Skeptikud muidugi ei usu ministri juttu tuhandetest inimestest, kellele jääb juba lähema paari aastaga „limonaadikõht” ette kasvamata. Oleks see vaid nii lihtne!

Kui aga suhkur on valitsuse hinnangul see rahva rasvumise juur, siis tuleks kehtestada üldine suhkruaktsiis, mitte jännata üksnes limonaadidega. Sellisel juhul saaksid rasvumisest päästetud mitte ainult tuhanded, vaid lausa kümned tuhanded inimesed.

Suhkruaktsiisi kehtestamine muudaks toidulaua küll mõrudamaks, kuid me elaks tervemat ja pikemat elu. Et aga kõik inimesed kindlasti porgandidieedile üle ei läheks, kasvataks suhkruaktsiis valitsuse tulusid märgatavalt rohkem, kui praegune „limonaadimaks”.

Rahva tervisele ja riigieelarve õhukesele seisule mõeldes tuleks valitsusel kaaluda ka näiteks nutiseadmetele aktsiisi kehtestamist. Kõik ju teavad, kui kahjulik on tervisele istuv eluviis, mille on meile peale surunud suuremad ja väiksemad ekraanid. Lapsed ei raatsi nende tagant enam püsti tõusta, et õue peal pisut joosta ja mürada.

Lisamaksu kehtestamisega nutiseadmeile oleks jällegi võimalik päästa kümneid tuhandeid inimesi nii rasvumisest kui ka lühinägelikkusest.

Vastukaaluks võiks valitsus aga alandada käibemaksu spordiriietele ja tennistele, et hinnatõusudest oimetuks löödud tarbijal oleks millega välja minna.

ARVED BREIDAKS

FOTO: PIXABAY

Viimased uudised