Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

arved breidaks

Rahvasaadik Martin Helme Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast (EKRE) võttis kätte ja sõimas esmaspäeval riigikogu kõnepuldist Eesti kohtunikel näo täis. Lihtsalt sõimas, et miks langetatakse riigikorda õõnestavaid otsuseid, mõnitas ning nõudis, et kolme kohtuniku „pead veereksid”.

Rünnaku kohtuvõimu vastu kutsus esile Tallinna ringkonnakohtu jaanuaris tehtud otsus, mis muutis võimalikuks Rootsis sõlmitud samasoolise abielu kandmise Eesti rahvastikuregistrisse. Ringkonnakohtunikud jõudsid järeldusele, et kuigi Eestis samasoolisi abielusid ei registreerita, ei tähenda see, et Rootsi riigi õigus Eesti avaliku korraga vastuolus oleks.

„Mina küll tahan, et siit puldist kõlaks ähvardus. Mina tahan, et kohtunike Virgo Saarmets, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe pead veereksid,” märatses selle peale Helme esmaspäeval riigikogu kõnepuldis.

Kulus koguni kaks tööpäeva, kuni neljapäeval andsid vabariigi president Kersti Kaljulaid ja riigikohtu esimees Priit Pikamäe vastulöögi. Et reageerimisaeg sedavõrd pikaks venis, viitab kaalutlusele, kas on mõtet omalt poolt õli tulle valada või loota, et ebameeldiv seik vajub unustusse.

Arvan, et vabariigi president ja riigikohtu esimees talitasid õigesti, sest kui riigikogu juhatus ei suuda istungisaalis tagada elementaarset kombekust ning saadik ei taju enda töökohaga kaasnevat vastutust, siis tuleb seda neile ju öelda.

Kui riigikogu kõnepuldis leiab aset verbaalne rünnak Eesti põhiseadusliku korra üheks alustalaks oleva sõltumatu kohtuvõimu vastu, ei saa sellest lihtsalt mööda vaadata.

Kahtlemata ei olnud Helme ülesastumise puhul tegemist ühe saadiku juhusliku soologa. Mingisugust väljaütlemiste silumist, rääkimata vabandamisest pole järgnenud ei selle saadiku, erakonna esimehe ega erakonna poolt tervikuna. Järgnesid üksnes õigustused ja uued süüdistused.

See viitab EKRE üsna selgele suunale siduda end lahti Eesti õigusruumist, kuhu Keskerakond on pärast juhivahetust naasmas. Ka Edgar Savisaarele ei sobinud Eesti õigusemõistmine.

EKRE eesmärgiks on koguda enda elektoraadi hulka Eesti arengutesse negatiivselt meelestatud inimesed sõltumata nende maailmavaatest. Need inimesed, keda muidu harjuti seostama Keskerakonnaga.

Kui Edgar Savisaare poliitilise taktika hulka kuulus flirt Moskvaga, siis EKRE on astumas sammu edasi, näidates, et nad mitte ei flirdi Moskvaga, vaid võtavad Kremlis juurdunud stiilivõtted lihtsalt üle.

Helme seisukoht, et kohtunikud peaksid poliitikutele oma otsustest aru andma, on samaväärne, kui kohtunikud saaksid poliitikutelt teada, kuidas otsustada. Sellist riigikorda praktiseeritakse meist mitte väga kaugel – Võrust vaadates vähem kui poolsada kilomeetrit idas.

Lääne demokraatiale omast põhiseaduslikku korda ei lammutata korraga ja suure pauguga. Nii teevad vallutajad. Seestpoolt algab põhiseadusliku korra õõnestamine ikka väikestest sammudest ning ühe järjekordse sammuna sellel teel tuleb võtta ka Helme avaldust.

Pärast Donald Trumpi võitu on robustne sõim, solvamine, ülim enesekesksus ning enesekriitika puudumine saanud hoogu ka Eesti poliitikas.

Trump komistas oma sissesõidukeelu kehtestamisel kohtunike taha, kes lähtuvad oma töös mitte valimislubadustest, vaid seadusest. Vahest polegi see nii juhuslik, et kohtunikud ka EKRE kisakõridele nüüd ette on jäänud.

Arved Breidaks

Viimased uudised