Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: RKIK

Kaitseväe Taara linnakus valmis Martin Eelma, Marje Eelma ja Kärt Marani (Tuumik Stuudio ja Tohuto) monumentaalgraafika teos „Tasakaal“. Teos on tellitud vastavalt selle aasta kevadel väljakuulutatud kunstikonkursile, mille eesmärgiks oli leida kunstiteosed Taara ja Raadi linnakutesse. 

Teos „Tasakaal“ on kubistlik monumentaalgraafika, mis mõjub askeetlikus ruumis selgelt ning jõuliselt sümboliseerides tasakaalu ja koostööd. „Teost kavandama hakates tundsime, et universaalhalli trepikoda vajab ruumi pingestavat lahendust. Meie eesmärgiks oli luua teos, mis optilise illusiooni abil mõjub ruumi skulpturaalse osana, mitte ainult tasapinnalise objektina. Lõime rastriefekti abil valguse ja varjuga mängivad pinnad, mis trükiti otse erikujuliseks lõigatud Valchromat MDF plaadile,“ ütles võidutöö üks autoritest Martin Eelma.

Teose autorite vaheline koostöö on pikk: koostöös on valminud sellised kohaspetsiifilised teosed nagu JutuPeatus, Betti Alveri luule Jõgeva linna valgustipostidel, Installatsioon „Rändlinnud” Tallinna Lennujaamas jpm. ning koos on kujundatud mitmeid näituseid, viidastikke jm.

Kunstiline ideelahendus pidi lähtuma nii hoonete välis- kui ka sisearhitektuursest lahendusest, et sobituda antud ruumilisse keskkonda nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest. „Viimaste aastate jooksul on Taara linnakusse ehitatud mitmeid uusi objekte – valminud on nii uus tehnikapark kui ka universaalhall. Meil on hea meel, et lisaks uutele ehitistele on linnakus ka Eesti autorite kunsti, mis sobitub nii linnaku kui ka universaalhalliga, kus taljes asetseb,“ märkis RKIK lõuna portfellijuht Mart Salusaar.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta oli ligikaudu 13000 eurot. Kunstiteoste summa on kujunenud ehitusmaksumusest vastavalt kunstiteose tellimise seadusest ning on kujunenud Taara linnaku universaalhalli kogumaksumusest.

Võru Taara linnakus asub 2. jalaväebrigaad ja Kaitseväe Akadeemia kutseõppehoone. Lisaks ajateenijate kasarmud, sõduri- ja staabihooned, söökla, tegevväelaste kasarmu, tehnikapark, universaalhall, spordiväljak, käsivõitlusala, jõulinnak, autopesula, varjualused jne.

Martin Eelma (Tuumik Stuudio) on tegev graafilise disaineri ja illustraatorina ning Marje Eelma graafilise disaineri ning fotograafina, mõlemad on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli (tänase nimega Pallas). Nad on 15 aastat tagasi loodud disainibüroo Tuumik Stuudio asutajad ja omanikud. Tuumik Stuudio põhilised tegevusvaldkonnad on infograafika, viidastike, raamatute ja firmagraafika disain. Tuumik Stuudio on Eesti Disainibüroode võrgustiku liige. Rohkem infot: www.tuumik.ee

Kärt Maran (Tohuto OÜ) on tegev mitmes loomevaldkonnas: ta töötab ehtekunstniku, kuraatori ja näituse kujundajana. Maran on osalenud mitmetel kunsti ja disaini näitustel nii Eestis kui mujal, tema tööd on eksponeeritud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsiekspositsioonis. Maran on väärismetallidest ning titaanist ehteid tootva ettevõtte Tohuto asutaja ning omanik. Ta kuulub Eesti Disainibüroode võrgustikku, Eesti Disainerite Liitu ja Eesti Kunstnike Liitu. Rohkem infot: www.kartmaran.ee.

Viimased uudised