Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrumaa Noortekogu esimees Ave-Liis Kivest kutsub kõiki noori täitma oma kodanikukohust ja minema 15. oktoobril valima. 

Järgneb Ave-Liis Kivesti pöördumine noorte poole:

“Kõik kodumaa pojad ja tütred, ühinegem kui üks mees kodumaa ehitamise pühas töös!”. Väljalõige 21. veebruaril 1918. aastal vastu võetud Eesti Maapäeva Vanemate Nõukogu manifestist „Manifest kõigile Eestimaa rahwastele”. Kirjapildis küll võõras, kuid mõtet võib kohandada ka tänase ühiskonna nooremale põlvele, täpsemalt 16-17 aastastele.

Käes on hetk, mil 16-17-aastased saavad esmakordselt astuda valmiskastide juurde ning otsustada, keda nemad näevad järgmised neli aastat kohalikes omavalitsustes otsuseid tegemas. Aga kas noored tegelikult soovivad seda valikut teha? Ideaalses ühiskonnas ei peaks olema see küsimus päevakorras, vaid otsus valimiskasti juurde astuda peaks tulema iseenesest.

Valimistel 16-17 aastastele hääle andmine on noorte võimalus panustada kogukonda ning annab mõtte fraasile „sinu hääl loeb”. Tundub kuidagi igav ja üleleierdatud fraas? Nõustun, kuid eelmised KOV volikogu valimised 2013. aastal  tõestasid, et sinu hääl siiski loeb, oled sa 18 või 88. 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimistel jäid  erinevates nimekirjades ühe hääle kaugusele 402 kandidaati, kellest 185 pääsesid volikokku ja 217 jäid üldse välja. Kandidaate, kes ühe hääle tõttu jäid välja, leidus ka Võru linnas.

Lisaks sellele, et sinu kui noore hääl loeb ning mõjutab otsuseid, on veel mitmeid põhjused, miks 16-17 aastased peaksid hääletussedeleid täitma 15. oktoobril. Üheks neist on olukord, et noored hindavad tegelikult enda ümber olevat informatsiooni valimisperioodil tavapäraselt kriitilisemalt. Väidet kinnitab Eesti Noorteühenduste Liidu ja Eesti Õpilasesinduste Liidu projekt „Noored valimisvalvurid”, mille kaudu on 15-19 aastased märganud seaduserikkumisi, nii koolikeskkonnas kui ka avalikes kohtades. Märkimisväärne arv neist juhtumitest on kajastatud ka meedias.

Eeldan, et üks väike riik nagu Eesti ei peaks laskma umbes 200 000-l inimesel teha otsuseid 1,3 miljoni inimese eest, olgu valima mineku või minema jätmise põhjuseks mis iganes. Võta valimised.ee lehekülg lahti, tutvu kandidaatidega ning astu üks samm lähemale valimiskastile, mis ootab sind jaoskonnas 15. oktoobril!

Viimased uudised