Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Dirigent Peeter Saan. Kaitseväe pilt.

Võru linna vapimärgi 2013. aastal pälvinud kaitseväe orkestri ülem ja peadirigent Peeter Saan on esitatud nüüd Võru linna teenetemärgi kandidaadiks.

Peeter Saan on kaitseväe kolonelleitnant, dirigent, klarneti- ja saksofonimängija ning arranžeerija. Saan alustas muusikaõpinguid Võru lastemuusikakoolis akordioni, hiljem klarneti ja saksofoni erialal. Ta on lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna muusikakooli klarneti-saksofoniklassis (1983) ja Eesti Muusikaakadeemia klarnetiklassis (1988). Aastal 2002 lõpetas EestiMuusikaakadeemia magistriõppe puhkpilliorkestri dirigeerimise alal. Aastal 2006 kaitses doktoritöö teemal „Eesti sõjaväeorkestrid 1918-40“.

Alates 1980. aastatest töötanud muusikuna – 1980-93 mängis puhkpilliorkestris Tallinn, 1993. aastal asus mängima Eesti kaitseväe orkestrisse, oli 1995-96 selle abidirigent ja 1996. aastast kuni tänaseni orkestri ülem ja Eesti kaitseväe peadirigent.

Lisaks esinenud külalisdirigendina Saksamaal, Soomes, Rootsis, Lätis ja Venemaal. Arranžeerijana pärineb temalt enam kui 100 seadet ja transkriptsiooni puhkpilliorkestritele. Eriline koht tema repertuaaris on Võrus tegutsenud puhkpillikorüfee Eduard Tamme loomingu esiletoomine ja populariseerimine.

Peeter Saan oli 2000. aastal peetud Eesti-Soome laulupeo puhkpilliorkestrite juht, XXIVüldlaulupeo kutseliste puhkpilliorkestrite üldjuht ja XXV üldlaulupeo puhkpilliorkestrite liigijuht. Peeter Saan on alati olnud aktiivne kodulinna Võru patrioot. Linna sünnipäevadel on Kaitseväe orkester üles astunud väga erinevate kavadega, esitanud klassikalist puhkpillimuusikat, aga ka suurejoonelisi kontserte opereti ja pop artistidega. Koos on esinetud meie kodukandi kollektiividega ja lauljatega.

Viimastel aastatel on Peeter Saani juhtimise all toimunud Lastefestivali suur järvekontsert ja linna aastapäeva kontsert. Selle aasta emadepäeval organiseeris Peeter Saan Eesti, Läti, Leedu Vabariik 100 raames Võrru Baltimaade kaitsevägede ühendorkestri kontserdi „Sada õnnitlust emadele“.

Võru Lastefestivali raames toimub ka tänavusel aastal koguperekontsert Tamula järvelaval, kus Eesti Kaitseväe tippmuusikute saatel saavad võimaluse esineda ka Võru noored lauljad, astudes üles koos Eesti tuntud solistidega.

Peeter Saan osales 2000-2005. aastal Võru Lions Klubi ja Võru Kultuurimaja Kannel koostöös korraldatud Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud ja aastalõpu ballide korraldamises – Eesti Kaitseväeorkestri esinemised; aastatel 2002-2009 Üleriigilise noorte lauljate ja uusloominguliste lauludekonkursi Võruvisioon igaaastane žürii liige ja konsultant; 2003- 2018 Võru linnas toimuvate tähtpäevalistel üritustel Kaitseväe Orkestri dirigent ja kontserdi programmijuht.

Teenetemärgi andmine on arutusel Võru linnavolikogu istungil kolmapäeval, 13. juunil. Peeter Saani kandidatuuri esitas SA Võru Kannel. Tunnustusega kaasneb preemia summas 2000 eurot puhtalt kätte.

Võru linna teenetemärki hakati välja andma alates 1994. aastast ja seni on see omistatud 32-le isikule. Teenetemärk antakse üle Võru linna sünnipäeval, 21. augustil.

Kommentaarid

Viimased uudised