Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru linnapea Anti Allas (paremal) ja volikogu esimees Ülo Tulik. Foto: Lõunaeestlane

Äsja lõppenud Võru linnavolikogu istung andis Võrule linnapea, kelleks sai taas Anti Allas, ja kaks abilinnapead – sotsiaalalal jätkab Sixten Sild, majandusasju hakkab aga Kalev Ilvese asemel ajama uustulnuk Toomas Sarapuu.

Tänasel istungil, kuhu ilmus kohale 21 volikogulasest 18 (puudusid näiteks Riigikogu liige Anneli Ott ja maavanem Andres Kõiv), tuli arutusele linnapea ja abilinnapeade valimine.

Kui saabus aeg linnapea valimiseks, hõikas volikogu esimees Ülo Tulik (Keskerakond) ise välja senise linnapea, sotsiaaldemokraat Anti Allase nime, ja andis teistele volikogulastele viisteist minutit, et nad rohkem kandidaate välja mõtleksid. Opositsioonipingil mainiti Jüri Miksi nime, aga kuna Miks tuld ei võtnud, siis jäigi vaid üks kandidaat – Allas –  kes oli ka kohe nõus linnapeaks kandideerima.

39-aastane Allas ütles tutvustuskõnes, et kavatseb linnapea ametile pühenduda kõigi naha ja karvadega ning teha oma tööd kire ja pühendumusega. „Annan endast 110-150 protsenti,” tõotas ta. Allase sõnul on tema südameasjaks Võru jätkamine Eesti kõige lapsesõbralikuma linnana ning kõikide vanusegruppide ja elualade esindajate linna teenistusse rakendamine. „Hindan väga vabatahtlikku tööd ja soovin, et kõik linnakodanikud sellesse panustaksid!” valgustas ta oma linnavalitsemise strateegiat.

Linnapea kandidaadile oli ka küsimusi ning siin näitas end taas positiivsest küljest kõige tragimaks opositsionääriks tõusnud reformierakondlane Anti Haugas, kes uuris, kuidas linnapea täidesaatva võimu esindajana suhtub sellesse, et linna ettevõtete nõukogude tasulistele kohtadele nimetatakse volikogu liikmeid.

„Selles osas peavad rääkima juristid,” vastas Allas kõrvale põigeldes – Haugas soovis tema enda seisukohta. „Kui juriidilist probleemi ei eksisteeri, siis võib jätkata.”

Teiseks päris Haugas Allaselt, kas linnavalitsus tohib sekkuda nõukogude juhtimisse, andes neile sellekohaseid korraldusi. „Nõukogu on oma otsustes vaba,” kinnitas Allas.

Allas valiti ära kuueteistkümne häälega, kaks volikogulast oli tema kandidatuuri vastu.

Pärast Anti Allasele linnapea ametiketi kaela riputamist ütles vastvalitud linnapea, et jätkame nüüd „linnapeade” valimisega, kutsudes sellega esile naerupahvakuid volikogu saalis, sest linnapea oli ju ometigi juba ära valitud ning selleks oli saanud tema ise, Anti Allas. Allase keelevääratusele vaatamata jätkati siiski abilinnapeade valimisega ning Allas pakkus välja, et nendeks võiksid saada tema enda erakonnakaaslased Sixten Sild ja Toomas Sarapuu.

53-aastane sportlane Sild ütles, et soovib jätkata, sest tal koostöö Anti Allasega klapib väga hästi. Oma südameasjaks peab ta noortega tegelemist. Haugas küsis temalt sama küsimise mis Allaselt, ning ka abilinnapea kandidaat puges oma vastuses jurisprudentsi taha, öeldes, et volikogu liikmete määramine linna ettevõtete nõukogudesse on „juriidiline küsimus.”

Abilinnapeaks majandusalal pakkus Allas välja oma noore võitluskaaslase, maailmarändur Toomas Sarapuu. Sarapuu tutvustas end kui 35-aastast aktiivset inimest, kel on Võrule palju anda. „Tahan olla noortele eeskujuks,” ütles sotsiaalalal hariduse saanud noormees. „Just juurte juurde tagasi pöördumise osas.” Oma aja kohta kauges Austraalias kõneles ta, et õppis seal kapteniks ning sai hea elukooli, kuidas ka kõige keerukamates olukordades toime tulla. Majandusest ta, tõsi, enda sõnul suuremat ei jaga. „Aga Anti saab mind siin aidata, meil saab olema meeskonnatöö,” oli ta optimistlik.

Ka noorel majandusala linnapeal tuli vastata Anti Haugase küsimusele, kuidas ta suhtub volikogu liikmete määramisse linnaettevõtete tulusatele kohtadele.

„Kui kõik on juriidiliselt korrektne, siis ma sekkuma ei hakka,” ütles Sarapuu.

Abilinnapead valiti ära 17 poolt ja ühe erapooletu häälega ning sellega oli tänane volikogu istung lõppenud.

IRJA TÄHISMAA

Volikogu liige Anti Haugas (paremal) küsitles Võru linnapea kandidaati Anti Allast (vasakul). Foto: Lõunaeestlane

Võru abilinnapea Toomas Sarapuu. Foto: Lõunaeestlane

Võru abilinnapea Sixten Sild. Foto: Lõunaeestlane

Viimased uudised