Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Mattias Tammet/ Vabariigi Presidendi Kantselei

Tänavune keskne Võidupüha paraad ja maakaitsepäeva tähistamine toimub Süda-Eestis Paides.

Võidupüha pidustused saavad tavapäraselt alguse 22. juunil kell 12 Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus Toris, kus võidupüha jumalateenistuse raames süüdatakse mälestustuli, mis on pühendatud kõigile Eesti vabaduse eest langenuile. Tuli liigub piduliku tseremooniaga Paidesse ja seisab üleöö Paide Püha Risti Kirikus.

Paraadi peaproov algab Paide Keskväljakul kell 19. Kell 22 süütavad Noored Kotkad Paide Vallimäel muistsel moel mälestustule, mis samuti ööseks Paide Püha Risti Kirikusse toimetatakse. Kell 20.30 algab Paide Vallimäel linna jaanituli, kus kontserdiga esineb ka Kaitseliidu rokkbänd „Mustad Kolonelid“.

23. juuni, Võidupüha algab kell 07.00 riigilippude heiskamisega Paide Keskväljakul. Kell 08.30 asetatakse pärjad Müüsleri Vabadussõja mälestusmärgile. Sealsamas ühendatakse Tori mälestustuli ja Paide muinastuli võidutuleks, mille president hiljem paraadil üle Eesti laiali saadab. Müüsleris antakse tuletoojatele, kelleks tänavu on Eesti taasiseseisvuse kaasaegsed, ehk 30-aastased naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased üle tuletooja medalid. Võidupüha kõne peab peaminister Kaja Kallas. Müüsleri tseremoonia otseülekannet saab jälgida ERR-i veebilehel.

Kell 10 algab Paide Püha Risti kirikus Võidupüha oikumeeniline jumalateenistus, kus teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma, Järva praost Katrin-Helena Melde, KL vanemkaplan mjr Raivo Nikiforov jt. Jumalateenistuse otseülekannet saab jälgida KL facebook’i lehel.

Kaitseliidu korraldatav võidupüha paraad algab kell 11 vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi saabumisega, president peab ka traditsioonilise võidupüha kõne, misjärel peab kõne Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi.

Rivis on ligi 800 kaitseliitlast, naiskodukaitsjat, noorkotkast ja kodutütart valdavalt Kirde maakaitseringkonna ehk Alutaguse, Jõgeva ja Järva malevaist koos liitlasvägede esindajatega Ühendkuningriigist ja Prantsusmaalt. Liputoimkondade ja –gruppidega on väljas KL koostööpartnerid Päästeametist, Politsei- ja Piirivalveametist ning vanglateenistusest. Paraadi muusikalise poole eest kannavad hoolt Kaitseväe orkester, KL Pärnumaa maleva orkester ja Tallinna-Jõgeva maleva ühendorkester.

President jagab laiali võidutuled, mis liiguvad kõikidesse maakondadesse maakaitsepäevadele ja Vabadussõja mälestusmärkide juurde, kus soovijad saavad võtta tuld oma koduse jaanilõkke süütamiseks.

Paidest teevad ülelennu NATO Balti õhuturbemissiooni hävitajad ja teised liitlaste lennuvahendid, ehk siis  2xhävituslennuk F35 (ITA), 2xhävituslennuk Eurofighter Typhoon (ESP), 2xreaktiivlennuk L39 (EST), 10xreaktiivlennuk Hawk (UK) (vigurlennugrupp Red Arrows). Paraadi saab jälgiga ETV ja ETV+ kanalitelt.

Lisaks paraadile on kavas militaartehnika näitus Paide kesklinnas, kus saab uudistada: ÜK jalaväe lahingumasinat Warriori, lahingutank Challenger 2 ja liikursuurtükk AS90-t, PRA lahingutanki Leclerc, jalaväe lahingumasinat VBCI ning EST soomustransportööri Pasi XA188 ja EST jalaväe lahingumasinat CV90.

Maakondlikud maakaitsepäevad toimuvad kõikjal Eestis.

Pärast Võnnu all saavutatud võitu Saksa Rauddiviisi ja Balti Landeswehri vastu andis 3. diviisi ülem kindralmajor Ernst-Johannes Põdder oma päevakäsuga korralduse, et samal päeval, 23. juunil 1919 „saadud võitude puhul meie põlise ja äraandliku vaenlase üle, linnades ja maakohtades saaks lipud välja pandud ning kohalikes garnisonides sõjaväeparaadid toime pandud.” 1934. aasta 16. veebruaril võttis Riigikogu vastu otsuse muuta 23. juuni riiklikuks pühaks ja seda päeva taheti hakata tähistama igati suurejooneliselt.

Kaitseliit arvestab võidupüha paraadi korraldamisel kõigi terviseameti ettekirjutustega.

Viimased uudised