Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Tõenäoliselt oleme kõik kokku puutunud veiniga erinevatel kristlikel tseremooniatel või muudel kultuurisündmustel. Vanaegsetel kreeklastel oli isegi viinamarjade ja veinivalmistamise jumal Dionysos, kes oli vastutav veini sotsiaalse mõju eest inimestele, mis näitab mingil määral selle joogi tähtsust. Veini väärtus on säilinud tänapäevani, isegi kui usk ja religioossed rituaalid ei ole enam nii populaarsed. 

Tänapäeva kultuuris tarbitakse veini õhtuti söögi juurde, kuid sageli juuakse seda ka päevasel ajal väikestes kogustes. Vein võib olla väga erinev, nii et inimestel võivad olla väga erinevad arvamused selle maitse kohta. Kuid me kõik võime nõustuda, et selle joogi maitsekas esitlus lisab veinile väärtust ja muudab selle joomise rituaali nauditavamaks. 

Selleks, et vein teie toidulauale jõuaks, tuleb kõigepealt istutada viinapuu, mille viljad, viinamarjad, on veini valmistamisel põhiline koostisosa. Kuigi tänapäeval on populaarsed ka muudest marjadest, näiteks kuslapuu marjadest või kirssidest valmistatud veinid, pakuvad viinamarjadest valmistatud veinid väga kõrget kvaliteeti ja ainulaadset maitset, mille määrab ka veini laagerdumisaeg. 

Lõuna-Euroopas sündinud viinamarjakasvatustraditsioon

Kõige sagedamini istutatakse viinamarjapõõsaid suurtes kogustes ridadesse ja sellist kohta nimetatakse viinamarjaistanduseks. Viinamarjaistandused on meie riigis haruldasemad, kuid tänu üha soodsamatele kliimatingimustele muutuvad need üha levinumaks. Kuna viinapuud vajavad kasvamiseks ja viljade kasvatamiseks soojemat kliimat, kasvatatakse neid tavaliselt lõunas. Pole juhus, et peamised veinieksportijad on Itaalia, Hispaania ja Prantsusmaa, kelle kultuur on tihedalt seotud veinitarbimisega igapäevaelus. 

Kuidas siis kodus veini serveerida?

  • Võtke arvesse serveeritava veini temperatuuri

Enne veinipudeli avamist tuleks esmalt uurida, millisel temperatuuril seda serveerida. Näiteks valget veini soovitatakse tavaliselt jahutada, samas kui punase veini maitsed tulevad kõige paremini esile, kui seda serveerida toatemperatuuril.

  • Pärast veini avamist oodake

Eemaldage kork aeglaselt, ilma veini raputamata, ja jätke vein enne tarbimist vähemalt 20 minutiks avatuks. Tasub teada, et kauem laagerdunud veinid vajavad pikemat kokkupuudet hapnikuga.

  • Hoidke veini karahvinis

Pilt: Pexels

Üks võimalus veini oma kodus esitleda on klaasist karahvin. Lisaks veini hoidmisele pakub see ka lahenduse kodu esteetikale, sest karahvin ei säilita mitte ainult joogi suurepärast maitset, vaid on ka ainulaadne sisekujunduselement. Samuti on oluline rõhutada, et veini tuleks säilitada pimedas, otsese päikesevalguse eest kaitstult ja tarbida 3-5 päeva jooksul pärast avamist. 

Veinikarahvine on mitmesuguse kuju ja disainiga – väga šikk variant teie koju võib olla kristallist sümmeetriline kuplikujuline karahvin. Leidke oma kodu jaoks sobiv karahvin FORMADORE-st.

  • Serveerige veini ainult veiniklaasides

Loomulikult on veini esitlemisel kõige olulisemaks detailiks õigete klaaside valik. Veiniklaasid on spetsiaalselt disainitud nii, et need toovad joogi aroomid kõige paremini esile. Veiniklaasid on mõeldud veini joomiseks õhukese ja laia jalaga, seega võite valida klassikalise ja ajatu veiniklaasi nii valge kui ka punase veini serveerimiseks ning klassikalistest veiniklaasidest veidi väiksema ja kitsama klaasi vahuveini ja šampanja serveerimiseks.

  • Hoidke klaasi jalast kinni

Kuna valdav osa veine serveeritakse jahutatult, ärge kunagi hoidke veiniklaasi soojendamiseks peopesas. Hoidke klaasi jalast, keerutage seda õrnalt, et tekiks kerge keeris, nuusutage veini ja maitske.

Veini õige esitlus tagab, et tunnete end erilisena, nautides veini joomise rituaali oma kallima või sõprade seltskonnaga. Kui te teate, kuidas seda jooki õigesti serveerida, siis saate mitte ainult koguda kodus oma lemmikveini pudeleid , vaid korraldada ka tõelise veini degusteerimise.

Viimased uudised