VIDEO: Saksamaal algas streik, kuna suur hulk Volkswageni töötajaid tahetakse lahti lasta
Avaldatud: 2 detsember, 2024Sotsiaalmeediasse on pandud video selle kohta, kuidas sakslased hakkasid streikima, kuna suur hulk autotootja Volkswageni töötajaid tahetakse lahti lasta.
Volkswageni tehaste töötajad kogu Saksamaal on alustanud streike pärast seda, kui tootja ähvardas nõudluse vähenemise ja oodatust aeglasema elektrisõidukitele ülemineku tõttu tehased sulgeda, vahendab Daily Mail.
Hommikuses vahetuses töötajad streikisid kaks tundi, õhtuses vahetuses olevad aga plaanivad varem töölt lahkuda, protesteerides autotootja nõudmiste vastu, mis hõlmavad 10% palgakärbet.
Volkswageni põhitehases Wolfsburgis, kus töötab 70 000 inimest, tähendab kahetunnine streik seda, et mitusada autot jääb valmis tegemata, teatasid ametiühingu allikad.
Lisaks Wolfsburgile ja Hannoverile, kus töötab veel 14 000 töötajat, on mõjutatud Zwickau, VW elektrisõidukite tehas, kus töötajad streigivad täna ja homme.
See on esimene kord, kui ettevõte ähvardab oma 87-aastase ajaloo jooksul Saksamaal tehased sulgeda, kuna Euroopa tootjad võitlevad välismaise konkurentsi, kõrgete tootmiskulude ja elektrisõidukite aeglase kasutuselevõtuga.
VW autode müük on Euroopas järsult langenud, kuna nõudlus väheneb ja tarbijad naasevad bensiini juurde. Globaalselt langes aasta esimese kolme kuu müük kolm protsenti, kui bensiinimootorite müük kasvas neli protsenti.
Euroopa suurima autotootja kriis on tabanud Saksamaad ajal, mil valitseb majanduslik ebakindlus ja sisepoliitiline murrang, aga ka laiem segadus piirkonna autotootjate seas.
VW-streigid, mis võivad laieneda 24-tunnisteks või piiramatuteks seisakuteks, kui palgaläbirääkimiste järgmises voorus kokkulepet ei saavutata, vähendavad Volkswageni toodangut, suurendades tarnete vähenemise ja kasumi languse mõju.
„Kui kaua ja kui intensiivne see vastasseis peab olema, vastutab Volkswagen läbirääkimiste laua taga,” ütles Thorsten Groeger, kes juhib läbirääkimisi IG Metalli ametiühingu nimel.
„Igaüks, kes eirab tööjõudu, mängib tulega – ja me teame, kuidas sädemed leekideks muuta,” lisas ta.
Volkswageni töönõukogu juht Daniela Cavallo kordas, et Volkswageni suurimad aktsionärid, kelle hulka lisaks Alam-Saksimaale kuulub ka perekondade Porsche ja Piech’i valdusfirma, peavad võib-olla iga-aastase dividendi osas ohvreid tooma.
Ta ei täpsustanud, mida see endaga kaasa toob.
Cavallo ütles, et 9. detsembriks kavandatud läbirääkimiste neljas voor toob kaasa kas mõlema poole ühise keele leidmise või eskaleerumise.
„Kahjuks ei ole juhtkonna hiljuti saadetud signaalid tegelikult julgustavad,” ütles ta, lisades, et tehaste sulgemised, massilised koondamised ja olemasolevate palkade kärped olid töötajate jaoks punased jooned.
Volkswageni pressiesindaja ütles, et autotootja austas töötajate õigust streikida ja on astunud samme, et tagada klientidele põhitase ja minimeerida streigi mõju.
Ametiühing pakkus eelmisel nädalal välja meetmed, mis aitaksid säästa 1,5 miljardit eurot, sealhulgas 2025. ja 2026. aasta boonustest loobumine, mida juhtkond pidas ebarealistlikuks ja mis lükkab vältimatut edasi.
Streigid toimuvad ajal, kui elektrisõidukite müük Euroopas langeb.
Aasta esimesel kolmel kuul langes Euroopas müük 24 protsenti, kui müük kogu maailmas langes kolm protsenti 136 400-ni.
Seda hoolimata jõupingutustest uuendada infrastruktuuri ja julgustada tarbijaid ostma elektrilisi alternatiive, kusjuures bensiini- ja diiselmootoriga autode müügi lõpetamiseks on kehtestatud tähtajad.
Briti peaminister Rishi Sunak lükkas möödunud aasta septembris peaministriks olemise ajal Ühendkuningriigis uute bensiini- ja diiselmootoriga autode müügi blokeerimise tähtaega edasi.
Valitsus lootis algselt täita eesmärgi takistada 2030. aastaks uute sisepõlemismootoriga autode müüki, kuid lükkas selle edasi 2035. aastasse.
Volkswagen müüb Ühendkuningriigis mõnda populaarseimat elektriautot, sealhulgas Volkswagen ID-d.
Briti valitsevad tööparteilased lubasid oma manifestis taastada 2030. aasta järkjärgulise kaotamise eesmärgi, kuid nüüd näib, et kärbitakse eesmärke, lubades autotootjate kasvava surve tõttu hübriidmudeleid müüa kuni 2035. aastani.
Eile ametist lahkunud endine transpordiminister Louise Haigh oli väidetavalt valmis lubama kuni 2035. aastani müüa täishübriidseid Toyota Priuse tüüpi sõidukeid, mis sõidavad nii tavalise mootoriga kui ka akuga.
Arvatakse, et tema lahkumine ei muuda seda seisukohta, mis tähendab, et tööparteilased võtavad omaks 2020. aastal Boris Johnsoni poolt välja käidud ideed.
Tootjad on teinud lobitööd nullheitega sõidukite (ZEV) mandaadi muutmiseks, mis sunnib kaubamärke igal aastal müüma üha suuremat osa elektriautosid.
Tööstus on väitnud, et tarbijate isu elektrisõidukite järele on endiselt liiga madal.
Stellantis, kellele kuulub Vauxhall, süüdistas selle nädala alguses mandaati, kuna teatas plaanist sulgeda oma kaubikutehas Lutonis, seades ohtu 1100 töökohta.
Stellantise tegevjuht Carlos Tavares astus pühapäeval järsult tagasi pärast seda, kui kontsern kaotas sel aastal ligikaudu 40% oma väärtusest.
Fordi Ühendkuningriigi haru boss hoiatas eelmise kuu lõpus, et Suurbritannia autotööstus on elektriautode nõudluse puudumise tõttu kriisis.
Ford UK esimees ja tegevdirektor Lisa Brankin kutsus valitsust üles viivitamatult juurutama „stiimuleid”, et huvi äratada.
Ta ütles, et Ford on investeerinud „oluliselt” elektrisõidukite tootmisse ja arendusse ning Ühendkuningriigis on elektrifitseerimisse investeeritud üle 350 miljoni naela, lisades: „Nii et me peame selle toimima panema.”
Küsimusele, kas ta on rahul, et valitsus peab kinni elektrisõidukitega seotud eesmärkidest ning lõpetab diisel- ja bensiiniautode tootmise seni, kuni need aitavad veenda kliente elektrisõidukeid ostma, vastas Brankin BBC Radio 4 saatele Today: „Jah, ma arvan nii.”
Ta ütles, et „tööstusena” toetasid nad valitsuse survet elektrisõidukite kasutuselevõtuks, kuid hoiatas, et „klientide nõudlus lihtsalt puudub”.
Esmaspäeval Hannoveri väljakul peetus kõnes sinna kogunenud Volkswageni töötajatele mõistis ametiühingu esindaja Sascha Dudzik juhtkonna hukka selle eest, et töötajad pannakse maksma juhtide vigade eest, alates diisliheite skandaalist kuni Hiina konkurentidest mahajäämiseni.
„Meie ei teinud neid otsuseid – seda tegid miljonärid VW tipus,” ütles ta.
Töötajad marssisid Hannoveris, puhusid vilesid, hoidsid käes lippe ja plakateid ning neid saatis neljaliikmeline bänd.
„Meile öeldakse, et oleme kallimad kui Bratislavas (Slovakkias) ja Hiinas töötavad töötajad. Tahaksin teada, kuidas on võrreldavad juhtkonna palgad,” ütles Hannoveri tehase töönõukogu juht Stavros Christidis.
Esmaspäevases streigis osalenud VW Hannoveri tehase töötaja Lucia Heim kritiseeris samuti seda, mida ta pidas juhtimise ebaõigluseks.
„Maailm on pöörane: jalgpallis lahkuvad treenerid, kui nad mängu ei võida. VW puhul on see vastupidi. Mängijaid karistatakse,” ütles ta.
Volkswagen pole üksi. Vaatamata pikaajalisele kasvule langes Elon Muski Tesla kvartaalne elektrisõidukite müük 2023. aasta neljanda kvartali tipptasemelt 484 500-lt vaid 386 800-le 2024. aasta esimeses kvartalis.
Samal ajal nägi Hiina autotootja BYD – maailma suurim elektrisõidukite müüja – selle aasta alguses ülemaailmset elektrisõidukite müügi krahhi.
Selle aasta esimeses kvartalis müüdi veidi üle 300 000 elektrisõiduki – järsult vähem kui 526 000 eelmise aasta viimases kvartalis.
Elektrisõidukid on sageli kallimad ning näib, et müük on USA-s ja Euroopas osaliselt vähenenud stiimulite vähenemise tõttu.
Müük kasvab jätkuvalt Hiinas ja Indias.
Siin on video asja kohta:
#Germania, da oggi sciopero ad oltranza alla #Volkswagen contro i tagli all’occupazione. La crisi della casa automobilistica tedesca colpisce anche l’indotto auto in #Italia pic.twitter.com/zyg3FdkGCj
— Tg2 (@tg2rai) December 2, 2024
Volkswagen workers staged two-hour strikes at nine German plants, including Wolfsburg, protesting pay cuts and possible closures.
VW says the measures are needed due to a slowing car market.https://t.co/SYvhuZ8haA
— euronews (@euronews) December 2, 2024
Empieza la huelga en Volkswagen contra despidos y cierre de fábricas
Trabajadores de #Volkswagen en #Alemania iniciaron huelgas escalonadas de dos horas en nueve plantas para manifestar su oposición a los recortes salariales y al cierre de fábricas que la empresa considera… pic.twitter.com/AG9AgmXx5K
— DW Español (@dw_espanol) December 2, 2024