Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Sotsiaalmeediasse on pandud video selle kohta, kuidas Leedus aeti eile teisipäeval, 23. jaanuaril traktorid pealinna Vilniuse tänavatele.

Tegemist on sarnase põllumeeste revolutsiooniga, millega on ühinenud Euroopas juba paljude riikide talunikud.

Leedus kestab põllumeeste mäss vähemalt reedeni, 26. jaanuarini, vahendab lrt.lt.

Põllumeestel on kuus peamist nõudmist:

Venemaa teravilja transiit

Põllumehed paluvad valitsusel peatada Venemaa vilja transiit läbi Leedu. Kuna Euroopa Liit pole Venemaa toidukaupadele sanktsioone kehtestanud, väidavad mõned põllumehed, et see surub nende teraviljaekspordi hinnad alla.

Rohumaad

Põllumehed nõuavad lahendust ka rohumaade küsimusele. Leedu põllumehed on kohustatud hoidma vähemalt 5 protsenti oma põllumajandusmaast rohumaana, st mitte harima seda vähemalt viis aastat. Kui suhtarv langeb alla 5 protsendi, kohustab riiklik makseagentuur põllumehi selle taastama. Need põllumehed, kes karja ei kasvata, ütlevad, et neil ei ole majanduslikult mõttekas jätta osa oma maast kasutamata.

Piima hind

Põllumajandustootjad nõuavad valitsuselt omahinnast kõrgemat miinimumhinda, millega töötlejad piima ostavad – see on lahendus piima kokkuostuga seotud probleemidele. See on vana teema, eelmisel aastal korraldasid piimatootjad kogu Leedus proteste pärast toorpiima hinna järsku langust. Nad jagasid tasuta piima ning püstitasid töötlejate ja jaemüüjate administratiivhoonete ette puidust riste.

Erimärgistatud kütus

Protestijad nõuavad ka uute reeglite tühistamist erimärgistatud ehk maksustamata kütuse kohta. Reeglite järgi ei tohi rohelist diislikütust enam kasutada sõidukites, mida võib kasutada muuks otstarbeks kui põllumajandus, näiteks veoautod, haagised jne.

Kaitsealad

Põllumehed panevad pahaks ka seda, et veekogude ja kaitsealade ümbruse puhvertsoonid võetakse nende maalt välja. Nad nõuavad, et kui neid tsoone laiendatakse, ei tehtaks seda nende kulul või et neile see hüvitataks.

Vedelgaas

Valitsus tühistas hiljuti vedelgaasi maksuvabastuse. Aktsiis on praegu 304,1 eurot tonni kohta. Põllumajandustootjad nõuavad maksuvabastuse tagastamist.

Valitsuse vastus

Põllumajandusminister Kęstutis Navickas ütles juba enne põllumeeste protesti algust LRT raadiole, et on astunud samme tehtud vigade parandamiseks. Täpsemalt pidas ta silmas vedelgaasi ja märgistatud kütuse maksude tõstmist.

„Õigusloomega seotud aktide registris on avaldatud eelnõud, mis käsitlevad endise keskkonnasäästliku diislikütuse korra taaskehtestamist, samuti vedelgaasi aktsiisi alandamist 41 euroni [tonn],” ütles minister LRT raadiole.

Ta ütles ka, et ministeerium jätkab põllumeestega arutelusid nende järelejäänud nõudmiste üle.

Video on siin:

Viimased uudised