Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Islandi edelaosas Reykjanesi poolsaarel hakkas pärast nädalaid kestnud maavärinaid purskama vulkaan.

Enne seda evakueeriti poolsaarel asuvast kalurilinnast Grindavíkist umbes 4000 inimest ning lähedal asuv Blue Lagooni geotermiline spaa suleti.

Purse sai alguse linnast põhja pool kohaliku aja järgi kell 22.17, teatas Islandi ilmateenistus.

Islandi ilmateenistuse andmetel toimub purse Sundhnúkagígari kraatrijoone lähedal, mis asub Grindavíkist umbes nelja kilomeetri kaugusel.

Enne purset oli mitu maavärinat, mis algasid umbes kell 21. Maavärinatest suurim oli magnituudiga 4,2.

Purske piirkonda ja suurust on jälginud Islandi piirivalve helikopter.

Islandi peaminister Katrín Jakobsdóttir kommenteeris vulkaanipurset eilse teisipäeva, 18. detsembri õhtul sotsiaalmeedia sõnumis.

Kohalikud elanikud on meie mõtetes. Loodame parimat, kuid on selge, et tegemist on märkimisväärse purskega.

Islandi ülikooli professor ja vulkanoloog Thorvaldur Thordarson prognoosib, et laava voolab vulkaanist välja väga kiiresti.

See on oletus, kuid kõrgeimad suitsupilved on ilmselt üle 150 meetri kõrgused. See tähendab, et laava voolab kraatrist väga kiiresti välja, ütles Thordarson Islandi väljaandele Mbl.

Lennuliiklus Keflaviki lennujaamas endiselt toimib, kuid Islandi lennuamet Isavia soovitab reisijatel kiiresti muutuva olukorraga kursis olla.

Islandi avalik-õigusliku ringhäälingu Rúvi andmetel tõuseb laava Grindavíkist põhja pool asuvast magmatunnelist.

Võimud on andnud korralduse linn viivitamatult evakueerida ja Island kuulutas välja üleriigilise eriolukorra.

On oht, et laava voolab Grindavíki poole, ütles Islandi ilmateenistuse vulkaanide ja maavärinate eest vastutava osakonna juhataja Kristín Jónsdóttir ringhäälingu Rúvi erisaates.

Jónsdóttiri sõnul on purske kestust raske ennustada.

Nende pursete puhul on sageli nii, et need on alguses kõige tugevamad, ütles ta.

Varasemad vulkaanipursked Reykjanesi poolsaarel on tavaliselt kestnud alla aasta, kuid Jónsdóttiri sõnul ennustab praeguse purske intensiivsus vähemalt nädalaid kestvat purset.

Arvestades, kui tugev see (purse) on ja kui pikk on lõhe, kestab purse tõenäoliselt kauem kui kolm nädalat, ütles Jónsdóttir.

Islandi ilmateenistus jälgib aktiivselt vulkaanipurset.

Esimese kahe tunni jooksul hinnati laavapurske kiiruseks sadu kuupmeetreid sekundis.

Ilmateenistuse andmetel voolab laava mõlemalt poolt lõhesid külgsuunas. GPS-mõõtmiste põhjal on vulkaanipurske lõhede avanemine muutnud piirkonna maapinna kuju.

Ilmateenistuse hinnangul on alates keskööst maavärinate sagedus ja pursete intensiivsus vähenenud.

Enne 2021. aastat ei olnud Reykjanesi poolsaarel vulkaanipurset kaheksa sajandi jooksul.

Sellest ajast alates on poolsaare äärealadel ja asustamata piirkondades toimunud kolm purset. Vulkanoloogide hinnangul võib piirkonnas alata uus vulkaanilise tegevuse ajastu.

Lähedal Reykjanesi poolsaarel asuval Fagradalsfjalli vulkaanil olid varasemad pursked aastatel 2021, 2022 ja nüüd 2023. aastal.

Aastal 2010 paiskas Islandil üle 1660 meetri kõrgune kauakestnud Eyjafjallajökulli vulkaani purse atmosfääri tohutul hulgal tuhka. Massiivne purse põhjustas suuri häireid rahvusvahelises lennuliikluses.

Atlandi ookeani põhjaosas asuv Põhja-Ameerika ja Euroopa mandrilaamade vaheline õmblus läbib Islandit, mille tulemusena asub saarel arvukalt vulkaane.

Siin on video:

Viimased uudised