Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Viciunai Group
Viciunai Group müüs maha oma Sõltumatute Riikide Ühendusse (SRÜ) kuuluvad logistika- ja kaubandusettevõtted, sealhulgas Kaliningradi piirkonnas tegutseva tehase. Müügi tulemusena väljuti Venemaalt ja teistelt SRÜ riikide turgudelt.

Viciunai Group on sõlminud müügilepingu Venemaa investeerimisgrupiga Ocean Group, pärast formaalsuste täitmist sai ostja Viciunai Groupi hallatavate varade täieõiguslikuks omanikuks ja võttis üle ettevõtete juhtimise. Ocean Group omandas ka õiguse kasutada Vici kaubamärki SRÜ riikide territooriumil. Ettevõtete vastastikusel kokkuleppel tehingu maksumust ei avalikustata.

Varade müük nõudis Venemaa valitsuse välisinvesteeringute kontrolli komisjoni heakskiitu ja võttis erinevate takistuste tõttu peaaegu kaks aastat aega.

Müüdud portfelli kuulub kokku 15 ettevõtet, millest seitse tegutseb Venemaal, (Vichiunai-Rus, BaltKo, Fort Trans Logistika, LK Centrus, Frost logistics, RefTerminal ja ViciRusTrans) kolm Valgevenes, (EcoFort, Viciunai Bel, ja Viciunai Logistik) ja üks nii Kasahstanis (VICI-KAZAKHSTAN), Aserbaidžaanis (Vichiunai Aserbaidžaan), Kõrgõzstanis (Vicunai KG), Usbekistanis (Viciunai Vostok) kui ka Gruusias (Vichiunai Sakartvelo).

„Tõtt-öelda oli tegu Viciunai grupi ajaloo kõige keerulisema tehinguga – see toimus ebaselgete reeglite järgi või sootuks ilma nendeta. Nüüd saame lõpuks teatada, et tehing õnnestus. Tahan tänada nõunikke ja ettevõtte spetsialistide meeskonda, kellel oli kannatlikkust ja otsustavust eesmärgi suunas liikuda. Loodame, et saame ülejäänud osaga protsessist sujuvalt ja kiiresti ühele poole ning seejärel jätkame kiiret laienemist lääne turgudel,“ märkis Viciunai Groupi juhatuse liige Dainius Matijosaitis.

„Kui väljumisprotsess algas 2022. aasta suvel, siis näitasid huvi üles meie ettevõtete omandamise vastu 15 potentsiaalset ostjat, kellest 8 ei olnud Venemaa ettevõtted. Juba esimestest päevadest alates sai selgeks, et müügiprotsess ei saa olema lihtne, sest Venemaa institutsioonide positsioon, sisekord ja otsustusstruktuur muutusid protsessi käigus. Protsessi jätkudes vahetusid ootamatult pakkujad ja kolm potentsiaalset ostjat loobusid erinevatel põhjustel, lõpuks kuulutati Ocean Group kõigile kriteeriumitele vastavaks.”

„Oli periood, mil me arvasime, et meid on petetud ning et ettevõtete müük ei õnnestu. Me kaalusime isegi tehase sulgemise võimalusi, kuid selline otsus oleks tähendanud ettevõtte juhtidele kriminaalvastutusele võtmist, hävitanuks suhteid rahvusvaheliste tarnijate ja võlausaldajatega. Ostjaga jõuti kokkuleppele 2023. aasta lõpus, kuid riigikomisjoni luba saadi alles tänavu veebruaris. Kui saime loa, siis tegime endast kõik, et saada võimalikult kiiresti lepingule allkirjad alla, kuid isegi see protsess ei olnud sujuv ega kulgenud ilma ebameeldivate üllatusteta. Täna võin öelda, et me ei tegutse enam Venemaal ja SRÜs. Punkt,” kinnitab Matijosaitis.

Viciunai Grupp plaanib jätkata oma tegevuse laiendamist koduturgudel Baltikumis ja Lääne-Euroopas, kus ettevõte on 33 aasta jooksul juba edukalt oma turusegmendi suurimate tegijate hulka jõudnud. Leedus, Eestis ja Hispaanias asuvates tehastes toodetud tooteid müüakse 57 riigis üle maailma.

Viimased uudised