Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Vene sõjaline asjatundja Mihhail Hodarenok hoiatas Vene televisioonis väga hullu olukorra eest Venemaa jaoks. Nimelt kavatsevad USA ja Euroopa relvastada miljon Ukraina võitlejat. See on kahjuks reaalsus.

Vene väljaande Gazeta.ru analüütik, polkovnik Hodarenok rääkis ajakirjaniku Olga Skabejeva juhitud telesaates, et oluline on vaadata laiemat strateegilist olukorda. Ta juhtis tähelepanu, et Venemaal räägitakse palju Ukraina vägede madalast moraalist. See ei vasta tõele.

On tõesti üksikud juhtumid ka Ukraina armees, aga kui vaadata laiemat pilti, siis on olukord selline, et Ukraina suudab relvastada miljon võitlejat. Ukraina on välja öelnud, et suudab mobiliseerida miljon inimest.

Küsimus on selles, kuidas seda armeed moodsate relvade ja eritehnikaga varustada. Oma jõududega nad midagi ära ei teeks, aga peagi hakkab tööle Lend-Lease, üheainsa USA senaatori vastupanu suudetakse ruttu murda, ja arvestades Euroopa täiemahulist abi, siis on kohe-kohe reaalsus miljon relvastatud Ukraina sõdurit. Sellega peab Venemaa arvestama oma operatiiv-strateegilistes hinnangutes.

„Ausalt öeldes olukord halveneb meie jaoks,” ütles Hodarenok.

Edasi võttis Hodarenok ette NATO-ga liituvate Soome ja Rootsi teema. Saatejuht Skabejeva püüdis juhtida tähelepanu elukutselise armee suurusele, ilmselt pidades silmas Soomet, millel on küll reservis ligi 900 000 võitlejat, aga elukutselise armee suurus on vaid paarkümmend tuhat sõdurit. Selle peale ütles Hodarenok, et armee professionaalsus ei sõltu elukutseliste sõjaväelaste värbamisest, vaid sõjaväelaste väljaõppest ja moraalsest valmidusest valada verd oma kodumaa eest. See määrabki sõjaväes professionaalsuse, ütles Hodarenok.

Hodarenok lisas, et reservarmee võib olla väga kõrge professionaalsusega. Armee komplekteerimise viis ei määra kunagi selle professionaalsust. Ta lisas, et see dogma on väga sügavalt juurdunult Venemaal mõnede politoloogide peades, et elukutseline sõjaväelane on professionaal. See pole tõsi. Ja valmidus surra oma kodumaa eest on täiesti olemas Ukrainas, nad on valmis võitlema nö viimase veretilgani.

Hodarenok märkis, et valmidus surra pole otseselt professionaalsuse tunnus, aga see on oluline osa armee võitlusvõimest. Üks olulisem osa. Nagu rääkisid marksismi ja leninismi klassikud, ja nemad tundsid oma asja, siis sõltub võit lahinguväljal vägede moraalist. Kes on valmis valama verd ideede eest, mille nimel nad on valmis võitlema. Nii see on. Klassikutel oli selles osas õigus.

Mis puutub aga NATO-sse, siis tuleb sellesse suhtuda realistlikult sõjalisest ja poliitilisest vaatenurgast – kui seda ei tee, siis lüüakse sind varem või hiljem nii valusalt, et sa ise ei saa arugi, kust löök tuli. Kõige tähtsam on siin, vaadates üldisest strateegilisest vaatepunktist, mitte vehkida mingite rakettidega, jumala eest, Soome suunas. See paistab lihtsalt koomiline.

Hodarenik ütles, et Venemaa suurim sõjaline ja poliitiline puudujääk on see, et Venemaa on täielikus geopoliitilises isolatsioonis, ja et terve maailm on Venemaa vastu, isegi kui Venemaal seda ei taheta tunnistada. See olukord tuleb ära lahendada. See on sõjaline ja poliitiline ülesanne.

Aga kellega siis sõbrustada? Miks Hiina või India ei kõlba? Kas peaks olema sõber brittidega, küsis Skabejeva.

Hodarenok ütles, et vaatab laiemat pilti. Skabejeva ütles selle peale, et tema vaatab ka laiemat pilti – neid, kes on neutraalsed või Venemaa poolt on arvuliselt rohkem. Hodarenok ütles selle peale, et olukord pole siiski normaalne. Hiina ja India toetus Venemaale pole nii tingimusteta nagu paistab.

Skabejeva ütles selle peale, et Venemaale ei jäetud väljapääsu. Kas on võimalus olla sõber Londoniga? Kas on selline soov, pärast kõike seda, mis on tehtud ja välja öeldud, küsis Skabejeva ja vastas ise: Ei.

Hodarenok ütles, et kõigele vaatamata ei saa olukorda pidada normaalseks. Olukorda, kus Venemaa vastu on praktiliselt 42 riigist koosnev koalitsioon, aga Venemaa võimalused, seda nii sõjalis-poliitilises kui sõjalis-tehnilises plaanis on väga piiratud. Sellist olukorda ei saa pidada normaalseks. Ja sellisest olukorrast tuleb igal juhul väljuda.

Skabejeva nõustus, et praegust olukorda peavad vähesed normaalseks, aga see oli möödapääsmatu ning Venemaa enda eksistents ja ellujäämine on kaalukausil. Alla andmine pole võimalik. Leida ühine keel nendega, kes soovivad Venemaa kadumist – pole võimalik. „Meil tuleb lõpuni välja minna,” ütles Skabejeva, „me saavutame oma eesmärgi ja võidame.”

Extraordinary exchange on Russian state TV’s top talk show about Ukraine. Military analyst & retired colonel Mikhail Khodarenok tells anchor Olga Skabeyeva “the situation for us will clearly get worse…we’re in total geopolitical isolation…the situation is not normal.” pic.twitter.com/ExMwVDszsk

Viimased uudised