Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Nobeli auhinnakomisjon

Vene ajakirjanik Dmitri Muratov müüs Ukraina laste toetuseks maha oma Nobeli auhinnamedali. Selle eest saadi oksjonil 103,5 miljonit dollarit.

Oksjonimaja Heritage ostja nime ei avaldanud, medal oli ostetud vahendaja kaudu, vahendab Politico.

Varem oli Nobeli auhinnaraha müüdud maha kõige enam 4,7 miljoni dollari eest.

Muratov sai kullast Nobeli rahupreemia 2021. aasta oktoobris. Ta oli Vene väljaande Novaja Gazeta üks asutajatest ja selle peatoimetaja enne selle sulgemist käesoleva aasta märtsis pärast Venemaa rünnakut Ukrainasse.

Auhinna müümise idee tuli Muratovilt endalt. Ta oli enne seda annetanud Ukraina lastele 500 000 dollarit, mis kaasnes auhinnaga. Muratovi sõnul tegi ta seda selleks, et võimaldada ukraina pagulaslastele parem tulevik.

Raha läheb otse lastekaitse organisatsioonile UNICEF.

Muratovi medali kulla väärtus on ligi 10 000 dollarit.

Enne oksjonit intervjuud andes ütles Muratov, et ta on eriti mures orvuks jäänud laste pärast. Ühtlasi ütles Muratov, et on oluline, et Vene-vastased sanktsioonid ei puudutaks humanitaarabi, nagu ravimid või luuüdi.

Heritage oksjonimaja info kohaselt on Muratovi algatusest saanud alguse annetuste laine. Oksjonimaja ei võtnud auhinnaraha müügilt vahendustasu.

Murat sai eelmisel aastal auhinna koos Filipiinide ajakirjaniku Maria Ressa’ga. Mõlemad ajakirjanikud, kellest kumbki sai auhinnaraha, olid võidelnud sõnavabaduse eest, seda vaatamata valitsuse-poolsele tagakiusamisele.

Muratov on olnud kriitiline 2014. aasta Krimmi okupeerimise ja veebruaris alanud rünnaku suhtes, mille tõttu on pidanud lahkuma välismaale 5 miljonit ukrainlast. See on põhjustanud Euroopas suurima humanitaarkriisi alates teisest ilmasõjast.

Venemaal on valitsuse suhtes kriitilised ajakirjanikud sattunud surve alla. Paljud neist on saanud surma, sealhulgas neli ajakirjanikku Muratovi väljaandest. Käesoleva aasta aprillis rünnati Muratovit Venemaal rongis, kui talle visati näkku punast värvi.

Muratov lahkus Venemaalt ja on praegu USA-s, kus ta osales oksjonil. Pakkumiste tegemine algas lastekaitsepäeval 1. juunil. Veel eilse esmaspäeva hommikul oli parim pakkumine 550 000 dollarit. Arvati, et pakkumine ei tõuse üle 100 miljoni.

Nobeli auhind on küllalt haruldane, alates 1901. aastast on seda antud maailmas vaid ligi tuhandele inimesele.

Muratov ja Heritage andsid teada, et kõik need, kes tegid oksjonil pakkumise, aga auhinda ei saanud, on teretulnud toetama UNICEF-i.

Viimased uudised