Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastseliina palverännumaja. Foto: Vastseliina Piiskopilinnus

Vastseliina Piiskopilinnus SA avab täna, 25.mail kell 12 Palverännumaja koos uue palverännu teemalise ekspositsiooniga. 

Vastseliina Piiskopilinnus pärineb 14. sajandist ja on kuulutud peale valge risti ime ilmutust 1353. aastal paavst Innocentius VI poolt pühaks paigaks ning tagas 1 aasta ja 40-päevase patukaristuse kustutuse. Palverännud linnusesse kestsid kuni 16. sajandini.

„Maja tutvustab palverändurluse mitmekesist maailma, pakkudes teavet ja mõtteainet keskaegse kõrval ka kaasaegse rännu teemal,” kommenteeris linnuseisand Ivar Traagel. „Palverännumaja on üks osa Vastseliina Piiskopilinnuse keskaja  elamuskeskusest, kus ei eksponeerita objekte ja esemeid klassikalises muuseumi võtmes, vaid pakutakse vahetut elamust ja isiklikku suhestumist. Uue maja eesmärk on luua kogemuslik keskkond  palverännaku teemaatikast huvitatutele ja pakkuda põnevust ka sinna juhuslikult sattunule.”

Palverännumaja koosneb läbi kahe korruse kuuest ruumist ning igal ruumil on oma funktsioon ja lugu. Ringkäigu jooksul saab külastaja teada, kuhu võis palverändur sattuda ja millega võis teel olles kokku puutuda (ahvatlused, ohud, ööbimise võimalused, ihuharimise võimalused, mida söödi, mida joodi jne.) Palveränduriks on külastaja ise.

Vastseliina piiskopilinnus on Tallinnast Pirita kloostrist algava palverännutee lõppunkt. „Küllap kulub veel mitu suve, enne kui Eesti enda palverändurite tee uuesti uue hingamise saab ning iseenda leidmiseks ei minda enam palverännule Santiago de Compostelasse või teistesse kaugematesse sihtkohtadesse,“ lisas Traagel.   Vastseliina Piiskopilinnuse SA arendusprojekt sai toetust ELi Regionaalarengu fondist, omaosaluse tagas Vastseliina vald.

Viimased uudised