Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

mart luik

Aasta tagasi kinni pandud Vastse-Kuuste lihatööstuses on korsten jälle suitsema hakanud ning uute omanike käe all valmib seal nüüd eranditult kodumaisest lihast toodetav karnikaup.

Eesti seakasvatajatele kuuluv Ühistu Eesti Lihatööstus omandas mullu juulis Atria Eesti AS-ilt Vastse-Kuuste tootmisüksuse ning alates 5. aprillist on 20 inimesele tööd pakkuv uus lihatööstus ametlikult turul.

„Eks see on olnud kõvasti energiat ja aega nõudev protsess,” rääkis lihatööstuse käivitamist juhtinud Ühistu Eesti Lihatööstus juhatuse liige Mart Luik Lõunaeestlasele. „Samaaegselt tuleb tegeleda sortimendi väljatöötamisega – nii põhitooted kui ka kohe otsa suvetooted – logo ja läbirääkimised jaekaubanduskettidega… tööd jätkub.”

Tootjad hakkavad töötlema

Võrreldes eelmise aasta algusega, mil Atria Vastse-Kuustes tootmise sulges, on valmistoodangu hinnad hakanud taas tõusma, kuid hinnatõus pole esmane põhjus, miks farmereid koondav ühistu Põlvamaal tööstuse ostis.

„Ühelt poolt on tõsi, et valmistoodangu hinnad on natukene tõusnud, aga Atriaga võib-olla ei olegi see olukord päriselt võrreldav,” rääkis Luik. „Eesti lihaühistu moodustamise sügavam mõte oli see, et seakasvatajad ja tööstus viiakse kokku, mis on puhas riskide maandamine.”

Ehk kui traditsiooniliselt üritavad tootjad survestada töötlejat kokkuostu hindu tõstma ja töötleja omakorda sooviks maksta toorme eest võimalikult vähe, siis lihaühistus on nii tootja kui töötleja sama ning sellega on osad hindade kõikumisest tulenevad riskid väiksemad.

Igal vorstil on ajalugu

Luik tõdeb, et temajuhitav uus lihatööstus trügib turule, kus niigi on kitsas. Vastse-Kuuste kauba eeliseks konkurentsitihedal turul on selle garanteeritud kodumaine päritolu.

„See on kõik garanteeritud sada protsenti Eestimaine liha. Me võime isegi vorsti täpsusega öelda, kust farmist liha pärit on, sest me kasutame ainult enda kasvatatud sigadelt pärit liha,” kinnitas Luik.

Kuna suurte lihatööstustega pole uuel tulijal madalaima hinna nimel võimalik võistelda, üritatakse Luige sõnul hoida kvaliteeti, kasutada ka lisanditena (sibul, küüslauk jne) võimalikult palju kodumaist toorainet ja loota, et uudishimulik klient jääb neile truuks.

„See on väga oluline osa meie kontseptsioonist, et see on farmerilt otse tarbijale minev kaup, et siin õieti kedagi vahel ei olegi,” sõnas Luik. „Praegune tagasiside on küll selline, et inimesed hea meelega tahavad uusi asju proovida.”

Vastse-Kuuste toodangu sortimendis on umbes 50 toodet. Atria Eesti müüs Vastse-Kuuste lihatööstuse ühistule eelmise aasta juulis. Tehingut rahastas Maaelu Edendamise Sihtasutus. Tehingu maksumust ettevõte ei avalda.

Vaata videolugu Vastse-Kuustest.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised