Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

USA presidendi Donald Trumpi poolt kiidetud malaariaravim hüdroksüklorokviin hoopis suurendab koroonapatsientidel suremust, selgub värskest uuringust.

Ühtlasi leidsid asja uurinud teadlased, et hüdroksüklorokviinil pole absoluutselt mingit positiivset mõju koroona ravimisele. USA president Donald Trump teatas hiljuti, et võtab seda ravimit iga päev, et koroonaviirust ära hoida.

Postiivse mõju asemel on hüdroksüklorokviinil negatiivsed kõrvalmõjud, mis võivad kaasa tuua surma. Värske, 100 000 patsiendi andmetel põhinev ja teadusajakirjas Lancet avaldatud uuring väidab, et hüdroksüklorokviin suurendas koroonapatsientide suremust tervelt 45 protsenti võrra, vahendab Daily Mail.

COVID-19 patsientidel, kes võtsid hüdroksüklorokviini oli 5 korda suurem tõenäosus saada eluohtlikud südame rütmihäired.

USA Massachusettsi osariigis Bostonis asuva Brighami haigla teadlased analüüsisid 96 032 haiglas ravitud koroonapatsiendi andmeid. 5000 patsiendile anti kas hüdroksüklorokviini või selle derivaati klorokviini. Lisaks anti 10 000 patsiendile hüdroksüklorokviini või klorokviini koos antibiootikumide asitromütsiini ja klaritromütsiiniga. Andmeid võrreldi 81 000 ülejäänud kontrollpatsiendiga, kellele anti teistsuguseid ravimeid.

Analüüs näitas, et kontrollgrupis suri üks patsient 11-st ehk suremus oli 9,3 protsenti. Hüdroksüklorokviini saanud koroonapatsientidest suri aga 18 protsenti ja klorokviini saanud patsientidest 16 protsenti. Kui aga neid kahte ravimit anti koos antibiootikumidega, tõusis suremus lausa 23,8 protsendini.

Teadlased samas juhtisid tähelepanu, et mõnesid ravimeid anti raskelt haigetele patsientidele nö viimase abinõuna enne surma. Aga kui arvesse võeti ka muid tegureid, siis oli ravimeid saanud patsientide suremus ikka 34-45 protsenti suurem.

Uuringut juhtinud dr Mandeep Mehra ütles, et tegemist on esimese suurema uuringuga, mis näitab, et hüdroksüklorokviinist ega klorokviinist pole mingit abi COVID-19 patsientide ravimisel. Selle asemel võivad need ravimid hoopis suremust suurendada. Ühtlasi märgivad teadlased, et neid ravimeid ei tohiks väljaspool haiglat kasutada.

Varem on arstid täheldanud hüdroksüklorokviini saanud COVID-19 patsientidel südame rütmihäireid. Sellised häired võivad olla eluohtlikud.

Viimased uudised