Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Üha laiemalt kasutust leidvate LED-lampide sinine valgus kahjustab uuringute andmetel püsivalt inimese silma võrkkesta ja rikub loomulikku unerütmi, edastab Prantsuse terviseamet ANSES värskes raportis.

Amet tugineb värsketele uuringutele, mille järgi avaldab LED-lampide erk sinine valgus silmale fototoksilist mõju. Väiksema intensiivsusega sinine valgus aga kahjustab ajapikku silma võrkkesta keskel olevat kollatähni, mis põhjustab nägemise kadu üle 50-aastastel inimestel.

Seni pole tuvastatud ka seda, et silmade kahjustumist aitaks vältida sinist valgust blokeerivad ekraanid ja kaitseprillid.

ANSES eristab LED-lampide mõju nende kasutuse järgi. Kodudes kasutatavad „soojemad” LED-lambid omavad väiksemat fototoksilist mõju, aga kõige ohtlikumad ja kahjulikumad on led-taskulambid, LED-autotuled ja mõned mänguasjad, millel on eredam ja „külmem” sinine valgus.

Päikseprillide puhul on soovitav kasutada kollakaid prille, mis neelavad lisaks UV-kiirtele rohkem sinise spektri valgust. Eriti ohtlik on LED-ide sinine valgus aga lastele ja teismelistele, kelle silmad pole võimelised veel sinist valgust filtreerima. Prantsuse tervisemaet soovitab lubada müügile ainult nõrga toimega LED-valgusteid ning piirata LED-lampide kiirgust autotuledes.

LED : les recommandations de l’Anses pour limiter l’exposition à la lumière bleue

Alors que l’usage des LED se généralise pour l’éclairage et que les objets à LED se multiplient, l’Anses publie la mise à jour de son expertise de 2010 relative aux effets sanitaires des LED au regard des nouvelles connaissances scientifiques disponibles.

Viimased uudised