Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Wuhani kalaturg. Foto: Global Times

Värske ulatuslik uuring näitab, et koroonaviirus ei saanud alguse Hiina Wuhani kalaturult, vaid keegi viis selle sinna ja Hiina püüab nüüd jälgi peita.

Asja uurinud bioloogid on veendunud, et haiguse viis kalaturule inimene ja see oli kujundatud juba selliseks, et nakkas hästi teistele inimestele. Hiina võimud on üritanud seda versiooni maha suruda ja jälgi peita, vahendab Daily Mail.

Viiruse turule toomist inimese poolt tõestab selle kiire levik inimeste seas. On jäänud selgusetuks, kuidas sai viirus nahkhiirte peal muutuda nii kiiresti selliseks, et see levib kulutulena inimeste seas. Varem pole koroonaviirused niimoodi käitunud, sest viiruse kohanemine inimesega võtab aega. Hiina võimud on püüdnud aga peita jälgi selle kohta, kuidas viirus võis kalaturule sattuda. Hiina ametlik seisukoht on olnud, et viirus hakkas levima Huanani kalaturul müüdud loomadelt.

Pärast viiruse levima hakkamist Wuhanis kalaturg suleti, süvapuhastati ja desinfitseeriti täielikult. Kalaturult võetud proove pole Hiina võimud aga teiste riikidega jaganud. Hiina võimude tegevusest võib välja lugeda, et üritati peita jälgi. Kuriteopaik on täielikult hävitatud, kommenteeris asja Hong Kongi ülikooli ekspert Guan Yi. See tähendab, et teadlastel pole võimalik välja selgitada, kuidas viirus kalaturule jõudis.

Teadlasi paneb imestama see, et kui eelmine taoline viirus SARS 2002-2003. aastal levima hakkas, siis oli liikvel ka vähem inimesega kohanenud viiruse harusid, aga nüüd hakkas levima ainult üks haru, mis oli juba algusest peale väga hästi kohanenud inimesega organismiga. See viitab asjaolule, et viirus oli laboris varem ette valmistatud ja selle tõi kalaturule inimene. Seni pole leitud ühtegi viidet või jälge selle kohta, et viirus oleks kalaturul levinud loomadelt inimesele.

Varasemates Hiina uuringutes on selgunud, et ainult osa algselt nakatunud inimestest olid käinud kalaturul, mis viitab asjaolule, et viirus ei pruukinud üldse alguse saada kalaturult. Teadlased väidavad, et kuigi viiruse stabiilsus on hea uudis vaktsiinide ning ravimite väljatöötajatele, on vaja jälile jõuda selle päritolule, et kaitsta inimkonda tulevaste taoliste haiguste eest.

Hiina on eitanud viiruse leket Wuhanis asuvates laboritest, kus tegeldi koroonaviiruste uurimisega nahkhiirtel. Hiina ametlik seisukoht on, et viirus hakkas levima Wuhani kalaturul müüdud loomadelt.

Viimased uudised