Valitsuse aktsiisipoliitika lööb Lõuna-Eesti ettevõtjatel hinge kinni (lisatud video ja galerii)
Avaldatud: 10 november, 2017Valitsuse otsus kiirkorras aktsiise tõsta on viinud Lõuna-Eestis ostjad Lätti, kust lisaks alkoholile ostetakse kaasa muud kraami nagu kütust, toitu ja sigarette.
Pole saladus, et pudel viina on Lätis poole odavam, aga pudel õlut lausa kolm korda odavam kui Eestis. See on pannud piltlikult öeldes õitsema kõik Läti piiriäärsed linnad ja külad, mis varem elasid varjusurmas. Hea näide on Murati piiripunkt, mis seisis tühjalt alates 2004. aastast, ent kuhu rajatud alkopoes käib nüüd mitusada külastajat päevas ja kuhu on loodud kümmekond töökohta. Võib öelda, et Eesti valitsuse otsused on aidanud Põhja-Läti uuesti ellu äratada. Seda tänu Eesti ostjatele, kes käivad üha rohkem Lätis kauba järel.
Kaks aastat piiriäärses Krabi külakeses kohalikku poodi ja kõrtsi elus hoidnud Lenno Kangur kirjeldas, kuidas suvel oleks pidanud õlle müük loogiliselt võttes kasvama. Seda aga ei juhtunud, kuna seente kokkuostjad pakuvad kohalikele inimestele vastutasuks Lätist toodud odavat alkoholi. Sellega on aga väga raske võistelda.
Kangur tõi näite, et pudeli head viina, mis tema poes maksab 8 euro ringis, saab Lätist kätte 6 euroga. Läti aga asub Krabilt mõne kilomeetri kaugusel ja lähim Korneti pood kümnekonna kilomeetri kaugusel.
Veclaicene (Vana-Laitsna) vallas Kornetis asuvas külapoes oli odavaim pooleliitrine viin 4,5 euro ringis, mida poemüüja pidas väga heaks ja ütles, et sellist ei leia sellise hinnaga ei Muratis asuvast SuperAlkost ega Apes asuvast Alko 1000 poest. Pooleteiseliitrine pudel kanget õlut, mis Eestis maksab poes 5 euro ringis, oli Kornetis müügil soodushinnaga 1,7 eurot.
Korneti poemüüja oli eestlastest klientide üle väga õnnelik ja lisas, et eriti palju käis neid suvel. Müüja ütles, et eestlased käivad küll Lätis odava alkoholi ja muu kraami järel, aga lätlased käivad Eestis tööl. Seetõttu on kõik võrdne – ei saa öelda, et eestlased midagi vastu ei saa. Taustaks: Lätis on miinimumpalk 380 eurot, see on ligi 100 euro võrra madalam kui Eestis.
Olgu lisatud, et Lätis avatud ja eestlaste hulgas populaarsetes SuperAlko ja Alko 1000 poodides on samuti tööl lätlased, kes saavad eestlaste teenindamise eest Läti palka.
Krabi ja Rõuge vahel asuva väikse, aga juba paarkümmend aastat iseseisvana tegutsenud Pärlijõe poe perenaine Maie Ploom oli üks neist, kes kirjutas alla Lõuna-Eesti väikekaupmeeste ühispöördumisele valitsuse aktsiisipoliitika vastu.
Sarnaselt Krabi poega käib Pärlijõe poes külastajaid väga vähe, paarkümmend inimest päevas. Põhjus on lihtne: hinnad on kõrged ja seda eriti võrreldes Lätiga. Maie Ploom ütles, et inimesed käivad ja küsivad, miks kõik on nii kallis. Selle „kallis” all peetakse silmas võrdlust hindadega Lätis.
Ploom tõi näite, et pooleteiseliitrine pudel kanget õlut, mis tema poes maksab 5 eurot, on Lätis mitu korda odavam. Viina hind on Pärlijõe poes 8 euro ringis, Lätis poole odavam.
Kui varem haigutas Põhja-Läti poodides tühjus, siis nüüd on poed külastajaid täis ja ostjateks põhiliselt eestlased. Apesse kui Muratisse on rajatud uued suured alkokaubamajad ja nende ees seisavad põhiliselt Eesti numbrimärkideega autod. Inimesed tulevad poest välja pilgeni täis poekärudega. Pilt on sama, nagu oli soomlaste puhul varem Tallinna sadama poodides. Nüüd on isegi soomlastest ostjad hakanud Lätis käima.
Kuigi statistika näitab, et Eestis on hakatud pärast aktsiisitõusu alkoholi vähem tarbima, siis tegelikus elus see välja ei paista. Pigem on vastupidi: inimesed on hakanud alkoholi Lätist rohkem tooma ja ka rohkem jooma. Palju rohkem liigub käest kätte illegaalset, Lätist pärit alkoholi. Poest ostetakse vähe, mistõttu on alkoholi kvaliteeti raske kontrollida.
Sama fenomen on olnud aastaid Soomes soomlastel, kes vaatamata riigi ülikarmile alkoholipoliitikale ostsid Eestist autotäite kaupa alkoholi, vedasid seda hulgi nii sõpradele kui tuttavatele ja jõid sellevõrra isegi rohkem. Soome on hea näide, kuidas ülikarm maksupoliitika pole mingit tulemust andnud. Nüüd on hakatud Soomes alkoholipoliitikat leevendama, kuna on leitud, et kõrged aktsiisid ei anna oodatud efekti. Näiteks alates järgmisest aastast tahetakse Soomes lubada toidupoodi tagasi kuni 5,5-protsendilise kangusega õlled ja muud joogid, mis vahepeal olid saadaval ainult riigimonopoli Alko poodides.
Vaata altpoolt videost, mida räägib Pärlijõe poe perenaine Maie Ploom selle kohta, miks ta väikest maapoodi veel üldse peab.