Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rahandusministeerium suurendas 5. oktoobril 2022 emiteeritud 10-aastase võlakirja mahtu 500 miljoni euro võrra. Investorite huvi valitsuse võlakirjade täiendava emissiooni vastu osutus eile väga suureks. Võlakirju soovis märkida 176 investorit enam kui 4 miljardi euro eest. Täiendavalt emiteeritud võlakirjade tootluseks lunastustähtajani kujunes 3,618% aastas. 

Tänane turuolukord on sügisega võrreldes Eesti riigi võlakirjade jaoks mõnevõrra soodsam. Seda näitab ka enam kui kaheksa korda üle märgitud emissioon, mis on seniste Eesti riigi võlakirjade emissioonide rekord. Kuigi referentsintressimäär, mille suhtes võlakirju hinnastatakse, on eelmise aasta oktoobriga võrreldes samal tasemel, siis marginaalid on langenud. Kokkuvõttes tähendab see täiendavalt emiteeritud võlakirjade jaoks madalamat intressimäära. Rahandusminister Mart Võrklaev on emissiooni tulemusega rahul: „Arvestades Eesti riigi kõrge krediidireitingu, teiste sarnaste riikide võlakirjade intressitaseme ja Eesti võlakirjade likviidsusega järelturul, on keerulisi olusid arvestades tegemist hea tulemusega.” Minister lisas, et arvestades riigi kohustuste mahtu ning ka tulevikus täiendavat laenamise vajadust näeb, et võrreldes varasemate ligi 0-intressidega on tegemist siiski märkimisväärse intressi tõusuga. „Need mõjutavad riigi kulusid lähiaastatel negatiivses suunas.”

Võlakirjade müügist laekunud raha kasutatakse likviidsusreservi täiendamiseks ja aasta teises pooles üldise riigieelarve puudujäägi katmiseks. Arvestades prognoositud riigieelarve puudujääki järgmisteks aastateks kasutab riigikassa vastavalt vajadusele ja turu võimalustele ka edaspidi erinevaid võlainstrumente riigile raha laenamiseks. Võlakirjaemissiooni korraldasid Barclays, Erste Group ja Goldman Sachs Bank Europe.

Viimased uudised