Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valitsus kiitis istungiotsusena heaks Balti riikide terviseministrite ühisavalduse rahvatervise kaitse kohta COVID-19 leviku kontrollimiseks seoses reisipiirangute kaotamisega Balti riikides.

„Meie inimeste vastutustundlik käitumine on aidanud COVID-19 levikut Baltimaades edukalt piirata ja see võimaldab taastada elanike liikumise kolme riigi vahel,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Kuigi avame järk-järgult liikumisvõimalusi tuleb jätkuvalt haigena kodus püsida ja oma reisiplaanid hoolikalt läbi mõelda. Oluline on, et kõigis kolmes riigis oleks inimestel teada, kuhu haigestumisel pöörduda ning tuleb tagada kiire infovahetus riikide terviseametite ja teiste pädevate asutuste vahel haigestunute lähikontaktsete kiireks tuvastamiseks.“

Ühisavalduses lepiti kokku, et Eesti, Läti ja Leedu alalistel elanikel on võimalik vabalt reisida Balti riikides ning neid ei kohustata riiki saabumisel 14 päevaks karantiini jääma ega nõuta testimist COVID-19 suhtes tingimusel, et inimesele ei ole koduriigis pandud kohustust karantiinis püsida, ta ei ole viimase 14 päeva jooksul viibinud mujal riikides peale Balti riikide ning tal ei esine haigussümptomeid. Karantiini jäämist ja testimist võib nõuda üksnes väljastpoolt Balti riike sisenemisel või ilmsete hingamisteede haiguse sümptomite korral.

Ühisavaldus rahvatervise meetmete kohta täiendab kolme riigi välisministeeriumi vastastikuse mõistmise memorandumit, milles käsitletakse omavaheliste liikumispiirangute lõpetamist. Valitsus kiitis selle heaks 12. mail. Memorandumi allkirjastavad Eesti, Läti ja Leedu välisministrid homme.

Kolme Balti riigi koostöö algatas peaminister Jüri Ratas koos oma Läti ja Leedu ametikaaslase Krišjānis Kariņši ja Saulius Skvernelisega 22. aprilli videokohtumisel. 6. mail otsustasid kolme riigi peaministrid avada omavahelised piirid alates 15. maist. Valitsuse kabinetinõupidamisel toetati ettepanekut lõpetada 15. maist piirangud Eesti, Leedu ja Läti vahel liikumiseks tingimustel, et kolmandatest riikidest Eestisse, Leetu või Lätti saabuvad inimesed jäävad 14-päevasesse isolatsiooni ning Eesti, Leedu ja Läti politseiametid korraldavad selle tagamiseks vajaliku teabevahetuse.

Viimased uudised