Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

omavalitsused

Valitsus otsustas neljapäeval suurendada lähiaastatel kohalike omavalitsuse tulubaasi ja uuendada tasandusfondi jaotuspõhimõtteid.

„Haldusreform ei tähenda vaid omavalitsuste piiride ümberjoonistamist, vaid sel on ka sisuline pool,” ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Suuremad omavalitsused on võimelised täitma rohkem ülesandeid ning seetõttu suurendame omavalitsuste rolli, andes neile uusi ülesandeid koos vahenditega ning taastame varasema tasandusfondi taseme.”

Valitsuse otsusega taastatakse omavalitsustele suures osas majanduskriisi aegsete kärbete eelne tulumaksust ja tasandusfondist saadavate vahendite tase. Tulubaasi muudatused jõustuvad järk-järgult aastatel 2018-2020, vahendas valitsuse pressiteenistus.

Lisaks rahastamisele uuendatakse tasandusfondi jaotuspõhimõtteid, sest praegune süsteem on aegunud. Omavalitsuste kulude hindamine näitas, et nende finantseerimisel tuleks arvestada rohkem elanike arvuga ning arvesse võtta inimeste paiknemist. Tasandusfondi muutmise ja tulubaasi kasvatamise tulemusena kõikide omavalitsuste tulubaas kasvab.

KOVidele uued ülesanded

Uute ülesannete osas jätkatab valitsuskabinet eraldi arutelu, kuid praeguste ettepanekute järgi soovitakse omavalitsustele täitmiseks anda puuetega inimeste perioodiliste toetuste maksmine, hariduslike erivajadustega lastele põhihariduse pakkumine ning asendushooldusteenuse korraldamine.

Mis puudutab rahvatervise edendamist, avaliku korra tagamist, kriisi reguleerimist, vetelpäästet randades ja ettevõtluskeskkonna arendamist, siis nende osas omavalitsustele uusi kohustusi plaanis ei ole määrata.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised