Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Geidi Lovise Lee

Valitsus kiitis neljapäeval heaks kaitseministri esitatud eelnõu reservväelaste toetuste suurendamiseks. Uued toetuste summad hakkavad kehtima tagasiulatuvalt alates 21. aprillist ehk päevast, mil esimesed reservväelased alustasid suurõppuse Siil 2025 ettevalmistust lisaõppekogunemise Okas 25-1 raames.

„Reservväelaste toetused on püsinud muutumatuna ligi kümme aastat. Keskmine brutopalk on aga selle ajaga tõusnud ligi 50 protsenti. Seega oli viimane aeg see ebaõiglus lõpetada. Toetused reservväelastele on nüüd sõltuvalt sõjaaja ametikoha põhiliigist sõdurile 55 eurot, allohvitserile 60 ja ohvitserile 75 eurot päevas,” kommenteeris kaitseminister Hanno Pevkur otsust.

Pevkur lisas, et reservväelaste toetuste suurendamine on vältimatult oluline väärtustamaks nende panust riigikaitsesse ja valmisolekut jätta argitoimetused ning tulla oma riiki teenima. „Eesti kaitsevõime põhineb reservväel ja iga okas loeb. Seetõttu on eriti oluline, et reservväelane oleks motiveeritud ja teotahteline,” ütles kaitseminister.

Oluline on lisaks riigipoolsele toetusele ka reservväelaste tööandjate panus riigikaitsesse palga säilitamise kujul. „Kaks kolmandikku ettevõtetest jätkavad vabatahtlikus korras palga maksmist reservväelastele õppekogunemise ajal, mis tähendab, et paljud tööandjad mõistavad riigikaitse tähtsust. Mul oleks väga hea meel, kui see näitaja suureneks veelgi, sest see on tööandjatele käegakatsutavaks ja tunnustust väärivaks võimaluseks tugevdada meie riigikaitset,” sõnas Pevkur.

Reservväelaste toetuse suurendamine võimaldab õppekogunemisele tulla neil reservväelastel, kellele see oli majanduslikel põhjustel keeruline. See on enim murekoht neile, kelle tööandja – neid on umbes kolmandik – ei jätka palga maksmist õppekogunemise ajal ja seetõttu jätab osa reservväelasi õppekogunemisele tulemata või taotleb osalemisest vabastust.

„Õppekogunemisel osalemine on esmatähtis selleks, et reservväelane saaks oma sõjalist väljaõpet värskendada. Küll aga ei tohi osalemine tekitada ülemäära suuri muresid,” ütles Kaitseressursside Ameti reservteenistuse büroo juhataja Rainer Järvela. „Kõrgelt motiveeritud reservvägi tagab meie riigi kaitsevalmiduse ning toetuste tõstmine on positiivne samm reservväelaste heaolu tõusu suunas,” ütles Järvela.

Reservväelaste toetuse tõus hakkab määrusega kehtima tagasiulatuvalt selle aasta 21. aprillist. Varasemad toetuste määrad olid vastavalt ametikoha põhiliigile sõdurile 37 eurot, allohvitserile 40 eurot ja ohvitserile 50 eurot päevas.

Viimased uudised