Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Rail Baltica

Pärast Rail Baltica raudteeprojekti trassi paikapanekut läbi Pärnu on alanud Eestis kodusõda. Täpsemalt suur vastasseis Põhja ja Lõuna vahel, kus Lõuna pole enam huvitatud mitte millestki, mis Põhi välja käib. Ning kus Põhi keerab Lõunale sitta, ja Lõuna keerab vastu.

Nagu öeldud, algas kõik Rail Baltica trassi paikapanemisest. On selge, et kiirraudtee jätab Tartu ja sellega kogu Lõuna-Eesti mängust välja ja sellega ääremaastub see piirkond senisest veelgi enam. Erinevalt näiteks Leedust, kus projekti kaasati mõlemad suured linnad Eestis midagi seesusust ei toimunud. Esialgne plaan rajada raudtee läbi Tartu olemasolevale trassile kriipsutati Tallinnas lihtsalt maha.

Lõunaeestlased tundsid end petetuna ja reageerisid jalgadega: hakkasid demonstratiivselt kütuse ja muu kauba järel käima Lätis. Kuigi hinnad on Lätis olnud madalamad juba aastaid, hakati Lätis käima eriti peale Rail Baltica trassist ilmajäämist. Pole ime, sest Lõuna-Eestis ei suudeta isegi Võru-Valga raudteeühendust taastada, kui Põhja-Eestisse planeeritakse ridamisi uusi raudteid. Tallinna-Tartu neljarealisest maanteest isegi enam ei räägita – see polevat vajalik, kuna Lõuna-Eestisse on jäänud elama liiga vähe inimesi.

See kõik on selge ebaõiglus niigi kannatanud Lõuna-Eesti suhtes – pole saladus, et Põhja-Eesti on saanud omale lõviosa eurorahadest just Lõuna-Eesti suure mahajäämuse tõttu. Hiljuti selgus, et Lõuna-Eestit ongi hoitud teadlikult kehval tasemel, et Tallinna asutused eurotoetustest ilma ei jääks. Kannatanud on kõik lõunaeestlased ja seda eriti rahaliselt: kehva arengu tõttu on ühesuguse koguse EVP-de eest erastatud korterid Lõuna-Eestis praegu lausa 20 korda odavamad kui Harjumaal.

Pärast lõunaeestlaste massilist Lätis käimist keeras Tallinn vastu: me paneme kinni teie sünnitusosakonnad. Jutt käis Põlva ja Valga haiglatest, kus sünnitus tahetakse lõpetada kiirkorras. Välistatud pole ka Võru sünnitusosakonna sulgemine. Olgu lisatud, et seni polnud Lõuna-Eesti haiglatel sünnitustega mingeid probleeme ning näiteks Valgas käib järjest rohkem Läti sünnitajaid. Kuigi Euroopa Liidus kehtestati mõned aastad tagasi patsientide vaba liikumine ning Läti raha voolab Eestisse, lätlasi millegipärast Valga sünnituste statistikas ei arvestata.

Lõuna-Eestis sünnitusvõimaluste kaotamine on eriti jabur, kuna sellega hoitakse väidetavalt kokku 500 000 eurot aastas, samas kui riik kaotab oma rumala aktsiisipoliitika tõttu igal aastal üle 100 miljoni euro. Hei, Toompea, kui oma lollustele süüdlasi otsite, siis ärge süüdistage lõunaeestlasi, vaid vaadake peeglisse!

Põlva on aga omaette ooper – selles haiglas hakati Eestis esimesena pakkuma vette sünnitust ning tänu sellele on Põlva sünnitusosakond saavutanud nii Eestis kui väljaspool kvaliteedi ja maine, mida tullakse nautima sadade kilomeetrite tagant. Pärast Fertilitase ja Elite sünnitusmajadelt riigipoolse toetuse äravõtmist on Põlva paljude naiste jaoks alternatiiv, kus on võimalik kodusarnast hoolitsust ja soojust saada. Nüüd tahetakse Põlva võimalus ära nullida. Selle taustal on eriti küüniline värske riigihaldusministri Janek Mäggi kommentaar, et sünnitada võib ka põllu peal. Härra minister, sittuda võid ka püksi!

Praegust valitsust iseloomustavadki Mäggi-sugused süüdimatu kõnepruugiga inimesed, kes oma Tallinna-mullis muud Eestit enam tähelegi ei pane ja neid ei huvitagi, mis mujal toimub. Saatuse irooniana pannakse sellised tegelased juhtima (loe: likvideerima) elu mujal Eestis. Olgu lisatud, et Mäggi on teada-tuntud Jüri Mõisa fänn juba Äripäevas töötamise ajast. Mõis ja teised Tallinna ettevõtjad ainult ootavad, et kõik nende firmadesse Tallinna tööle tuleksid ja neile kuuluvat Tallinna kinnisvara ostaksid.

Pole siis ime, et Lõuna-Eesti keerab vastu. Hea näide on Tartu tselluloositehase vastane kampaania, kus emotsioonid on varjutanud kõik argumendid, sarnaselt nõukogude aja lõpu fosforiidisõjaga. Ka siis oli rahva usaldus juhtide vastu ära nullitud. Kui tollal räägiti, et fosforiit võib kõik eestlased rikkaks teha, aga see kedagi meelt muutma ei pannud, siis nüüd ei huvita kedagi tselluloositehase pakutavad töökohad ja raha. Eestis käib uuesti sõda ja nüüd on vastamisi Tallinna uusnomenklatuur ning Lõuna-Eesti inimesed. Eelmise sarnase sõja võitis rahvas, eks näis, kuidas praegusega läheb. Igal juhul näitab Jevgeni Ossinovski taandumine ja PR-mehe võtmine valitsusse, et rahva-vastases võitluses ollakse suures hädas.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised