Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Riigikantselei

Pärast põhjalikku kaasamist on kliimakindla majanduse seadus esmakordselt jõudnud valitsuskabineti arutelule. Arutatavat eelnõud on täiendatud vastavalt enam kui 900le parandusettepanekule. 

„Kliimakindla majanduse seaduse koostamine on paljusid valdkondi pannud sügavalt mõtlema, kuidas nende tegevus kliimale mõjub. Kuigi seadus seab konkreetsed ootused riigisektorile, aitab ühine mõtestamine täpsemaid samme astuda. Seadus on realistlik ja aus kokkulepe. Aitäh kõigile, kes on panustanud! Valitsuse ülesanne on nüüd eelnõu veelkord mõttega läbi töötada,” sõnas kliimaminister Yoko Alender.

Praegu arutatav eelnõu on võrreldes suvel kooskõlastusringile läinud versiooniga saanud mitmetes aspektides täiendust. Oma ettepanekud esitas enam kui 60 organisatsiooni. Ettepanekud on põhjalikult läbi kaalutud ja tasakaalustatult eelnõusse sisse viidud.

„Eelnõu täiendamisel on erilist tähelepanu pööratud uute tehnoloogiate kasutuselevõtu lihtsustamisele ja kiirendamisele. Muu hulgas lepitakse seadusega kokku, et iga viie aasta tagant koostatakse aruanne, kus vaadatakse üle kliimameetmete mõju konkurentsivõimele ning uute tehnoloogiate rakendamise võimalused. Nii saame tagada, et meetmed käivad ajaga kaasas, eesmärgid on asjakohased ja nende täitmisega ollakse tempos,” selgitas kliimaminister Alender.

Täiendatud on ka põhimõtteid. „Peame veenduma, et kõik investeeringud tehtaks õiges suunas, et meie lapsed ei peaks hiljem tegelema lühinägelike ja valede otsuste kallite tagajärgedega,” selgitas kliimaminister. Selleks on täiendatud näiteks ringmajanduse ja ruumilise arengu põhimõtteid.

Eelnõu investeeringuvajadusi ja mõjuhinnanguid on samuti põhjalikult täiendatud. Mõjuhinnangutes selgus, et kui plaanitud investeeringud tehakse, luuakse kuni 30 000 töökohta.

Suurema struktuuri muudatusena tõsteti eelnõu seletuskirjas valdkonna meetmed ja mõjud kokku, et ühe valdkonna informatsioon oleks tervikuna mugavamalt leitav.

Valitsuskabineti arutelu järel viiakse eelnõus vajadusel sisse täiendavaid täpsustusi. Enne valitsusele lõplikuks kinnitamiseks esitamist peab eelnõu heaks kiitma veel Justiitsministeerium. Kui eelnõu on valitsuselt heakskiidu saanud, liigub see riigikokku.

Viimased uudised