Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Valgamaal Tagula kandis veisefarmi pidav 8 lapse isa Kaupo Kutsar on tige presidendi peale, kes andis vabariigi aastapäeva puhul teenetemärgi petisele. Jutt käib toiduainetööstusi esindavast Sirje Potisepast, kes taluniku väitel on aastaid Eestis inimesi petnud.

Milles see pettus siis seisneb? Asi on väga lihtne: Eesti toiduliidu ja Potisepa heakskiidul kasutavad mitmed firmad Eestis sini-must-valget lipumärki, kuigi tooraine on pärit tont teab kust välismaalt. Kutsari väitel on tegemist tarbija petmisega, kui sini-must-valge lipu abil müüdav liha on pärit näiteks Belgiast.

Kutsar toob välja ühe Nõo lihatööstuse pakendi, kus on pettus selgelt nähtav:

Inimene vaatab, et sini-must-valge ja eeldab, et tegemist on eestimaise tootega, kuigi tegelikkuses toode seda pole. Eestis käib lipumärkide abil massiline inimeste petmine ja keegi ei sekku.

Kutsar on saatnud laiali mitmeid kirju ajakirjandusele, milles pettuse tagamaid selgitab. Ta räägib, et poleks nii vihane, kui poleks ise sellega orki lennanud. Nimelt tarvitas ta ise aastaid, ja ostis oma suurele perele Eesti lipuga liha arvates, et tegemist on Eesti tootega. Tegelikkuses, nagu välja tuleb, sai ta petta. Ja mitte üksnes tema, vaid ka tema lapsed, kellele ta lootis osta rahvuslipuga varustatud kodumaist toodet.

Kutsari väitel on suur osa Eestis rahvuslipu all müüdavatest lihatoodetest pärit tegelikult välismaalt. Kuivõrd ta ise on juhtumisi väikse veisefarmi pidaja, siis tunneb siin ka ebavõrdset kohtlemist, kus kodumaise pähe müüakse välismaist toodet. Ehk siis Kutsar saab ühelt poolt tarbijana ja teiselt poolt tootjana topelt pügada. Ning, nagu ta ütleb, kõige tipuks sai selle pettuse eestvedaja veel presidendilt autasu.

Presidendi kodulehel on Potisepale teenetemärgi andmist põhjendatud sellega, et ta on ettevõtluse edendaja, juhtinud 12 aastat tulemuslikult Eesti Toiduainetööstuse Liitu ning olnud paljude toidualaste teavituskampaaniate eestvedaja. Aga just need teavituskampaaniad, kaasa arvatud Eesti lipumärk, mida toodetele peale pannakse, on tegelikkuses tarbijaid eksitav. Ehk nagu Valgamaa talunik ütleb: teenetemärk anti ajupesu tegemise eest.

Kutsari väitel peaks petiseid karistama ja tarbija petmise puhul peaks sekkuma tarbijakaitseamet, aga midagi ei tehta. Kutsar on saatnud tarbijakaitseametile vastava järelpärimise, aga amet ei julge midagi ette võtta. Kutsarit vihastab eriti see, et keegi ei julge Eestis midagi ette võtta, et lõpetada tarbijate petmine – ning tagatipuks saab pettuse korraldaja veel medali.

Kommentaarid

Viimased uudised