Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sünnitusosakonna perepalat Valga haiglas. Foto: Valga haigla

Valga valla esindajad hääletasid täna Tartus toimunud Valga haigla nõukogu koosolekul sünnitusosakonna sulgemise vastu, aga sellest polnud midagi kasu.

Valga haigla nõukogusse kuuluvad kolm Valga valla esindajat: volikogu esimees Külliki Siilak, vallavanem Margus Lepik ja volikogu liige, perearst Külli Laugesaar. Lisaks on nõukogus kolm Tartu Ülikooli Kliinikumi esindajat. Valla esindaja Külli Laugesaar ei saanud oma töö tõttu nõukogu koosolekul osaleda, mistõttu hääled jagunesid 3:2 Kliinikumi kasuks. Sünnitusosakonna sulgemise poolt hääletasid Kliinikumi esindajad, vastu Valga esindajad.

„Olen jätkuvalt seda meelt, et see ei saa olla ei haigla nõukogu ega ka haigekassa otsus. Tegemist on laiema regionaalpoliitilise otsusega,” kommenteeris asja pärast hääletust vallavanem Margus Lepik. „Need, millised teenused peaksid säilima maakonnakeskustes, peab olema riigi tasandi otsustus. Lisaks on tegemist piiriülese meditsiiniteemalise küsimusega, mida ei saa otsustada üksnes haigekassa ega haigla nõukogu ja seetõttu meie selleks oma nõusolekut ei andnud.

Lapiku sõnul pole siiani kasutatud kõiki võimalusi Läti sünnitajate Valka tagasi toomiseks. „Ametist lahkuv minister kirjutas, et arutab teemat Läti kolleegidega. Sügisel toimub järjekordne Eesti-Läti valitsuskomisjoni kohtumine, kus piiriülese tervishoiu teema on aastaid arutusel olnud,“ selgitas Lepik.

Aktsionäride lepingus, millega reguleeriti Valga haigla võrgustamine TÜ Kliinikumiga ja mis allkirjastati Valga linnapea poolt 2016. aastal on kirjas, et 2017. aastal pakub haigla sünnituabi, kuid edaspidiselt sõltub see teenus haigekassa rahastamise mahust. Oht, et haigekassa sellise ettepanekuga välja tuleb on olnud alati olemas, see teema on olnud arutelul ka enne Valga haigla võrgustumist. Väita, et teema alles nüüd päevakorda tuli ja et haigekassa esindajad sünnitusosakonna sulgemisest haigla nõukogu liikmetele veebruaris rääkisid, ei vasta aga tõele.

„16. veebruaril toimunud Valga haigla nõukogu koosolekul, kus oli kohal nõukogu eelmine koosseis, peale minu ka riigikogu liige Rein Randver ning Igor Fedotov, informeeris nõukogu esimees hr. Einasto võimalikust haigekassa ettepanekust. Haigekassa esindaja ei ole Valga haigla nõukoguga kohtunud. Minu sõnum on jätkuvalt see, et kui haigekassa ei ole asju ajanud headest partnerlussuhetest lähtuvalt, pole informeerinud eelnevalt kogukonda, Valga valda, haigla nõukogu ega arutanud teemat eelnevalt läbi. Teavitada meid aga läbi ajakirjanduse on hoolimatu ja ükskõikne ning sellist poliitikat ei saa endale ükski riigiasutus lubada,“ ütles vallavanem Margus Lepik.

Viimased uudised