Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riiklike üürimajade pilootprojektist said KredExi toetust Valga, Muhu, Türi, Lääne-Nigula ja Saue, kuhu kerkib järgmise aasta lõpuks kohaliku omavalitsusega kahasse üürikorteritega maja.

Enamik omavalitsusi hakkab eelisjärjekorras majutama sinna õpetajaid, ametnikke ja õdesid, ent mõni keskendub ka erasektori töötajatele.

Pilootprojekti käigus eraldas riik viiele omavalitsusele kokku 2,85 miljonit eurot üürimaja ehitamiseks või renoveerimiseks. Poole rahast pidid omavalitsused ise leidma, edastab ERR.

Valga renoveerib 1,3 miljoni euro eest vana hoone, täpsemalt 1912. aastal ehitatud muinsuskaitsealuse maja. Hoonesse valmib järgmise aasta lõpuks kümmekond peamiselt 1-2-toalist üürikorterit, mis antakse segakasutusse: osalt lähevad korterid gümnaasiumi õpilaskodu käsutusse, osalt üüritakse need korterina vajajatele välja või antakse tööandja üürikorteriteks.

„Meil ei ole korda välja töötatud, kes on eelistatud,” ütles Valga vallavanem Margus Lepik „Üldine kord on, et sinna tulevad sotsiaaleluruumid ja tööandja eluruumid. Vallavalitsus otsustab juhtumipõhiselt.”

Üürikortereid vajavad põhiliselt õpetajad ja meditsiinipersonal.

„Meil on palju inimesi, kes käivad meile väljastpoolt Valgat, aga kes ei vaja pidevat eluruumi. Nad vajavad ajutist elupinda, näiteks arstid, kui käivad meil vastuvõtte tegemas. Teine pool on Valgast väljastpoolt tulevad õpilased,” selgitas Lepik. „Kvaliteetset üüripinda on keeruline leida.”

Eraettevõtjaid kummitab suur rendipindade puudus, möönab Lepik: „Eelkõige vajavad ettevõtted ajutist rendipinda. Praegu, kui on suuremad ehitustööd käimas, tuuakse suur arv ehitajaid väljastpoolt. Et saaks eluruume kuust ajast ühe aastani ajutiselt kasutada – selle puudus on küll.”

Kes tuleb Valka korteriostusooviga, midagi ikka leiab. „Pakkumine on alati suurem kui nõudlus, aga kvaliteet ei kannata kriitikat,” tunnistas Lepik. Ta lisas, et eluruumipuudust linnas iseenesest pole, küsimus on pigem inimeste maksevõimes – tööl käivad inimesed teenivad lihtsalt vähe.

Valgas on palju tühje või pooltühje amortiseerunud hooneid. Mõnes elab vaid paar inimest. Enamikku neist ootab ees lammutamine.

„Meil on strateegiline plaan proovida inimesi natuke kokkupoole tõsta,” ütles Lepik. „Meil on palju korterelamuid, kus ainult mõned korterid on asustatud, mõnedest elamutest isegi alla poole. Inimeste kokkutõstmine mitme maja pealt sõltub muidugi inimeste soovist. Hooneid, mida lammutada, on nii linnas kui nüüd uues vallas kümmekond kindlasti.”

Vald hoiab silma peal KredExi abimeetmetel – praegu ühtki lammutamist toetavat pole, ent sellise tekkel plaanib Valga abi taotleda.

Riigi toel renoveeritav üürihoone jääb Lepiku sõnul ainsaks, sest enamaks ei pea ta vajalikuks avaliku sektori poolt sekkuda. „Hetkel me valla poolt järgmise analoogse projekti peale ei mõtle. Nõudlus üüripindade järele ei ole nii suur, et peaks tõsiselt võtma kätte ja hakkama avaliku sektori poolt mõnda kortermaja renoveerima. Inimestel on ka tühje kortereid palju käes. Pigem mõtleme, kuidas soodustada inimesi oma kortereid renoveerima ja neid ise välja üürima.”

https://www.err.ee/690624/riik-rajab-uurimajad-esmalt-muhusse-laane-nigulasse-valka-turile-sauele

Viimased uudised