Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

valga abikeskus

Eesti ja Läti riikide loomine jagas kunagise Walki kahte ossa: Valgaks ja Valkaks. Nüüd tahavad aga omavaloitsuste juhid need kaks omavalitsust uuesti ühendada, kuna Euroopa Liidus on see võimalik.

„Walk – üks linn, kaks riiki,” kirjutavad Valga vallavanem Margus Lepik ja vallavalitsuse kommunikatsioonijuht Põim Kama ühises avalduses, mis ilmus Postimehes.

Idee algatajad loodavad, et Valga ja Valka kui vaba ja avatud kaksiklinna tulevik võib olla helge ja esimesed sammud ühise omavalitsuse loomiseks on juba tehtud. Põhjuseks tuuakse, et Valga ja Valka on kokku sulandunud nii keeleliselt, kultuuriliselt kui majanduslikult.

Riigikogu liige Mart Nutt ütles selle peale, et idee on ilus, aga see jääb utoopiaks. Kahe riigi ühise linna idee pole tema sõnul realiseeritav. Samas on vajalik ja võimalik ühine tegevus nagu see toimub teiste kaksiklinnade puhul maailmas.

Aimar Altosaar aga leiab, et julgeid ideid on vaja ning Liivimaa taastamine, mille keskmes oleks Valga-Valka, on huvitav väljakutse. Reaalsed lahendused saavad aga tulla vaid Eesti ja Läti valitsuste koostöös. Põhja-Läti ja Lõuna-Eesti olid kunagi ühtne Liivimaa, nüüd aga Eesti ja Läti äärepiirkonnad.

Kuivõrd Eesti on arengus ees, palgad ja avalikud teenused paremad, siis on isegi meie mahajäänud piirkond naabritele ahvatluseks, märgib Altosaar. Samas käivad eestlased Lätis massiliselt sisseoste tegemas, millest laekuv maksuraha aga ei jõua kohalikesse omavalitsustesse. Selle olukorra muutmiseks on vaja otsida lahendusi, mis sobiksid mõlemale riigile.

Viimased uudised