Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Väimela bistroos vaidlesid omavahel põhiliselt Inga Raitar (vasakul) ja Urmas Uri (seisab).

Võru vallas asuvas Väimela bistroo madalate lagedega söögisaalis läks esmaspäeva õhtul kuumaks: kahe tunni jooksul said oma sauna nii kohalik omavalitsus kui kanala arendajad.

Ruumis võis olla 50 kraadi sooja, nii et inimesed käisid end vahepeal väljas jahutamas. Kohal oli sadakond inimest. Ainsad, kes välja ei saanud olid kanala rajamise kava tutvustanud OÜ Lõuna-Eesti Talumuna esindajad ja keskkonnamõju hindamisega tegelenud AS Kobras töötajad.

Põhiliselt vaidlesid omavahel Väimela rahva huvide eest seisnud ajakirjanik Inga Raitar ning keskkonnamõju hindamisega tegelenud AS Kobras juht Urmas Uri. Teised eriti sõna ei saanudki.

Lühidalt öeldes lasi Raitar vastase oma argumentidega sõelapõhjaks, nii et tol polnud muud teha kui nõutult kukalt kratsida. Uri põhjendas vastuste puudumist sellega, et Eestisse pole varem ühtegi sellist kanalat ehitatud.

Selgus ka see, et projekt oli halvasti ette valmistatud ja paljud asjad läbi arutamata, mistõttu ei suudetud vastata inimeste kõikidele küsimustele. Oma koosa sai vallavalitsus, kes polnud asjast inimesi piisava põhjalikkusega teavitanud. Seetõttu olid inimesed väga vihale aetud. Samuti selgus, et projektiga tegelejad olid algul rääkinud väiksemast hulgast kanadest kui 360 000. Taustaks: terves Eestis on praegu 700 000 munejat kana.

Rahvas küsis otse: mis meie selle eest saame, et te meid haisutama hakkate. Sellele vastust polnud. 10-15 töökohta, mis kanala kaasa toob ei paistnud inimesi rahuldavat. Väimela elanikud on mures, sest Väimela pole enam see majandikeskus, mis ta oli nõukogude ajal. Nüüd on see ilus ja puhas Võru eeslinn, magala, kuhu ei taheta enam juurde mingit suuremat tootmist.

Vanad lehma- ja sealaudad, mille asemele kanalat planeeritakse, on tühjalt seisnud viimased kümmekond aastat.

Rajatava kanala vahetus naabruses on kaks suurt asutust: metallifirma AS Rauameister ja Võrumaa Kutsehariduskeskus. Kummagi asutuse esindajad tunnistasid, et neile oli projektist loodud esialgu vale mulje. Kutsehariduskeskuse juht Tanel Linnus ütles, et ei tahaks riskida sellega, et 400 õpilast haisu tõttu koolis käia ei saa.

Kanalad nimelt levitavad ammoniaagihaisu. See lõhnab nagu nuuskpiiritus. Arendajad tunnistasid, et oleks võimalik teha ka haisuvaba lahendus, aga see on nii kallis, et ei tasu ära. Samas ei suutnud arendajad seletada, miks ei võiks olemasolevaid kanalaid laiendada Põlva ligidal Peri külas.

Kanala rajamise vastu võttis sõna Parksepa keskkooli direktor ja Võru vallavolikogu liige Ilmar Kesselmann, kes ütles otse välja, et arendajatel pole mõtet Väimelasse proovidagi, see ei lähe läbi.

Väimela inimesed pakkusid kanala võimalikuks asukohaks Võrukivi territooriumi, mis seisab tühjalt.

Kanala planeeringuga saab tutvuda Võru valla kodulehel:

Pärna tee 7 – algatatud – Võru Vallavalitsus

No Description

Viimased uudised