Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eile pealelõunal Riigikogus toimunud kohtumisel jäid konstruktiivse koostöösoovi asemel kõlama Palo süüdistused omavalitsuste suunas. Samas pole Palol õigust teisi süüdistada.

Tegemist oli ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo esimese selgitava kohtumisega peale skandaalset sündmuste avalikuks tulekut, kus minister otsustas sisuliselt päevapealt ümber omavalitsuste toetamise seoses algatusega viia internet ka maapiirkondadesse. Vabaerakonna saadiku Külliki Kübarsepa sõnul oli kohtumisel kurvastav kogeda ministri poolt süüdistuste tulva omavalitsuste suunas.

„Minister Palo ütles otse välja, et omavalitsused olid oma tegevustes ees,” täheldas Kübarsepp. Kuivõrd Palo ja ta meeskond alustasid tööd alles sellel kevadel, polnud õigustatud omavalitsuste kiire ning tulemuslik tegutsemine. Saalis vastati seepeale, et muud ju ei jäänud üle. Aastate jooksul pole MKM vastu tulnud soovidele probleeme lahendada. Seetõttu ühendati jõud ning külade esindajad käitusid kodanikualgatuslikult. „Ministri reageering omavalitsuste tegevusele ei olnud adekvaatne!“, ütles Kübarsepp.

„Selline suhtumine näitab, kuidas riiki tegelikult valitsetakse – ülevalt alla,” ütles Kübarsepp, „ministeerium jagab omavalitsustele suuniseid ja korraldusi. Kuigi meie põhiseadus toetab riigikorraldust, mis toimib alt üles.“

Kübarsepp lisas, et haldusreformi üks eesmärk oli lisaks ka see, et omavalitsused muutuksid suuremaks ja suudaksid rohkem enda eest seista, tõuseks võimekus ühendada jõud suuremateks investeeringuteks. Nüüd ütleb minister otse välja, et nii need asjad Eesti riigis ei käi, isegi peale haldusreformi. Sellised sõnumid pole ametikandjale väärilised.

„Inimesed lahkusid kohtumiselt üsna segaste tunnetega,” vahendas Kübarsepp. Vastuseta jäi küsimus, millal internet maale jõuab ning kes seda teenust siis osutama hakkab ning kas omavalitsused võivad oma tegevustega jätkata. Kes võtab üle inimestelt laekunud sooviavaldused? Loomulikult ei rahuldanud omavalitsusi need vastused, mis puudutasid seni tehtud kulutuste katmist. Minister välistas kulude katmise täielikult.

Taustaks:

Käesoleva aasta alguses võttis Riigikogu vastu elektrituruseaduse muudatused, et kiire internetiühendus jõuaks lõpuks ka maapiirkondadesse. Kohalikud omavalitsused asusid tegema vastavaid projekte ning kaardistama huvitatud majapidamisi. Kokku koguti 50 000 sooviavaldust üle Eesti ning plaani realiseerimiseks panid omavalitsused seljad kokku ning lõid koostööprogrammid – Rapla- ja Läänemaa omavalitsused projekti nimega Digikond, Pärnumaa vallad lõid Digitee, Harjumaal sündis Digimaa.

Sotsiaaldemokraadid lubasid valitsuse poolt toetada neid omavalitsusi, kes osalevad projektis 40 miljoni euroga, lisaks veel täiendavalt 20 miljoni euroga.

 

Viimased uudised