Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Kaitseväelased, kaitseliitlased ja kohalikud inimesed meenutasid täna mitmel pool Valgamaal 101. aasta möödumist Paju lahingust ja linna vabastamisest Punaarmee käest.

Juba hommikul Valga linnas alguse saanud mälestusüritused kulmineerusid Paju memoriaali juures peetud tseremoonial, kus mälestati Paju lahingus ja Valga vabastamisel hukkunud kaitseväelasi.

„Kuperjanovlased kandsid Paju lahingus raskeid kaotusi ja siin sai surmavalt haavata pataljoni asutaja Julius Kuperjanov. Tänasel aastapäeval mälestame me langenuid ja mõtleme sellele, mis meid ühendab – kohustust astuda võitlusesse isamaa eest ja valmidust ohverdada kõige kallim ehk oma elu,“ ütles Kuperjanovi jalaväepataljoni ülem major Indrek Sarap.

Traditsiooniliselt asetasid kaitseväe ja Kaitseliidu üksused ning kohaliku omavalitsuse esindajad Vabadussõjas langenute mälestuseks küünlad ja pärjad Valgas Metsa tänaval asuva Vabadussõja mälestussamba, Valga vabadussamba ja Paju mõisa lähistel asuva Põhja Poegade mälestuskivi jalamile. Jumalateenistused Vabadussõjas oma elu ohverdanud sõdurite mälestuseks peeti nii Valga Jaani kiriku kui Paju monumendi juures. Paju lahingu ja Valga vabastamise 101. aastapäeva mälestusüritused korraldas Kaitseliidu Valga malev.

Paju lahing algas 1919. aasta 31. jaanuari keskpäeval, kui Kuperjanovi partisanide pataljon koos Soome vabatahtlikest koosneva Põhja Poegade rügemendiga ründas Paju mõisa, et avada tee Valga tagasivallutamiseks. Mõisa kaitsnud Läti punaste küttide tugeva vastupanu kiuste õnnestus kuperjanovlastel Soome vabatahtlike toel tugipunkt vallutada, järgmisel päeval vabastasid Eesti üksused Valga Punaarmee käest.

Kommentaarid

Viimased uudised