Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Kaja Mõts

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo Tule Tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab Tule Tulemise traditsioon 50-aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline Tule Tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.

16. juuni 2019 / Võrumaa

Kell 10.00 tule vastuvõtt Rõuge valla (Võru maakonna) piiril Valga-Võru maanteel Saru piirkonnas. Tuld tervitab Rõuge vallavanem Mailis Koger, esineb Rõuge segakoor, Varstu eakate rahvatantsurühm Hõbehall ja Misso memmed. Lõõtsa mängib Kadri Laube ning juubelipeo tuld jagatakse kohaletulnud inimestega.

Kell 10.35 teekond läbib Mõniste ajaloolist mõisaparki, mis rajati 1840. aastal ja on üks vanimaid Võrumaal. Esinevad Laulu-Mehkarid, Metsavenna kapell ja Varstu laululapsed.

Kell 11.05 tuli jõuab Kangsti, üles astuvad lõõtsamängija Malle Vissel, Varstu laululapsed ja ansambel Piiri Peal.

Kell 11.35 tuli jõuab panoraamsete vaadetega Rõuge, mille kohalik tuletee saab alguse Aasta Ema monumendi juurest ja lõpeb kirikuplatsil. Esinevad Rõuge segakoor ja Rõuge kooli koorid, Jaanipeebu kitarrikool ja Vastseliina-Misso puhkpilliorkester.

Kell 12.35 tuli jõuab Haanja keskusesse. Tantsurühm Murueided koos suusaklubi lastega loovad meeleoluka suusabaasi tantsupeo, Eda Veeroja Mooska talust koos Haanja noortega loeb saunasõnad, üles astuvad Elo Ilo kapell, Haanja Tantsu Mängu Laulu Selts, väikekandle mängijad ja keelepesa õpilased.  Tuli viiakse ka Suurele Munamäele ning süüdatakse ka UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud suitsusaunas sümboolne tuli.

Kell 13.05 tuli jõuab Uue-Saaluse küla keskusesse, kus Viitna Meesansambel esitab piirkonna traditsioonilisele kalapüügimeetodile kuuritsapüügile pühendatud laulu, üles astuvad ka laulu- ja tantsurühm Rüarääk ning tantsurühm Rõõmu-Liine. Haanimiihhi Nõvvokoda saadab Haanja mehega tule Võru valda.

Kell 13.30 Rõuge vald annab tule üle Võru vallale.

Kell 13.55 Vastseliinas liigub tuli läbi Maarahva laada, rahvamaja ees asuva tantsumemme Helju Müürsepa pingi juures tehakse tänutants

Kell 14.30 Vastseliina piiskopilinnuse juures tehakse peatus ja võetakse vastu linnuseemanda moonakott tule kandjaile.

Kell 14.42 Tuld saadavad Setomaani Vastseliina muusikud. Vana-Võromaa esindajalt võtab tule vastu Setomaa ülemsootska ja annab tule üle OK Peko orienteerujatele, kes viivad tule Meremäe vaatetorni tippu ja näitavad tuld igast vaatetorni küljest pääle toda toovad tule vaatetornist alla tagasi. Samal ajal kultuurilised etteasted Setomaa valla naiskoorilt.

Kell 15.10 tuli jõuab Obinitsa ja liigub läbi küla Seto lauluema kuju juurde.

Kell 15.15 Setomaa vallavanem Raul Kudre viib tule Seto lauluema kuju juurde, süüdatakse mälestusküünlad, etteaste leelokoorilt. Seto lauluema kuju on mälestusmärk Obinitsas, mis püstitati Setomaa lauluemade, eeskätt Hilana Taarka, Miko Ode ja Irö Matrina mälestuseks. Kauksi Ülle räägib lauluemade tähtsusest laulupidudele.

Kell 15.55 Setomaa vallavanem Raul Kudre viib tule Jumalamäele Peko kuju juurde ja asetab andami kuju jalamile ning soovib, et laulu- ja tantsupeo ajal oleks Tallinnas kuiv ja päikeseline ilm.

Peko – setode põline viljakusejumal, kelle juures käiakse oma ettevõtmistele õnne ja edenemist soovimas.

Kell 16.20 Setomaa vallavanem Raul Kudre annab tule Seto rahvariietes tüdrukule ja poisile, kes viivad tule Värska Talumuuseumi õuealale. Värska Talumuuseum on terviklik koopia 1920. aastate seto kindlustalust, siin toimub ka lühike kontsert ja mälestusküünalde süütamine laulupeo tulest.

Kell 16.50 Mikitamäe tsässonate juures süüdatakse mälestusküünlad ja tehakse etteaste leelokoorilt. Mikitamäe vana tsässon, teadaolevalt vanim puitehitis mandri- Eestis- valminud 1694. aastal.

Kell 17.15 Setomaa vald annab kohalike omavalitsuste halduspiiril tule üle Võru vallale. Tule võtavad vastu Orava piirkonna isetegevuslased ja saadavad pillimänguga tule endise Lasva valla piirile.

Kell 17.45 Lepasaare raudteejaamas võtavad tuld vastu Lasva meeskoori lauljad, kes süütavad tule oma laternas ja saadavad seda laulude ja pillimänguga.

Kell 18.15 tuli jõuab Lasva rahvamaja juurde, toimuvad etteasted.

Kell 19.00 Kubija vabaõhulaval toimub Võru maakonna laulu- ja tantsupidu „Võru vere värinal”, mis on kohaliku laulu-, tantsu- ja pilliväe kingitus publikule. Sellel peol tantsitakse tantse, mida omakandi tantsurühmad on läbi aegade oma lemmikuteks pidanud. Lauldakse laule, mis kõlavad ka juubelilaulupeol Tallinnas. Kubija vabaõhulava on olnud võrukate kultuurikants juba läbi mitme sajandi.

17. juuni 2019 / Võrumaa

Kell 12.00 Võru linna keskväljakul toimub Võru linna ja valla tervituskontsert tulele. Elviira Variku orelimuusika saatel kantakse laulupeotuli kirikust välja, väljakul võtab tule vastu puhkpilliorkester Kungla, peetakse kõnesid, tunnustatakse Võru linna ja valla sädeinimesi, esinevad Vabatantsuklubi Easylegs breiktantsijad Viljar Oleski juhendamisel, ansamblid Labidas ja Luud Silja Otsari juhendamisel ja lauldakse ühislaule rahvaga.

Kell 13.30 Soe kõrtsis vahetab Tule saatemeeskonna välja Pühajõe piirkonna isetegevuslased kes süütavad oma laternas tule ja annavad moonakoti tuletoojatele. Tuld tervitab jahisarvel Tõnu Vaask ning saadab tuld Tsooru.

Kell 14.30 Tsooru rahvamajas avaldatakse tänu kauaaegsele tantsujuhile Koidula Kuusile. Tsooru rahvamaja juures on tema nimeline pink, mille valmistas skulptor Mari Hiiemäe. Tervitab Tsooru-Mõniste segarühm, naisrühm Koidukiired ja linetantsijad.

Kell 15.05 Kaika seltsimajas tegutseb Antsla kandi hoogsaim ja suurim pärimusmuusikapesa. Tervitab Celia Roose koos Kaika koori ja pärimusringi lastega. Kaika seltsimaja juures on mälestus ja- ja tänupink Kaika Lainele.

Kell 15.55 Antsla laululaval on toimunud piirkonna koolinoorte laulu- ja tantsupidu juba 26. aastat. Lisaks on see traditsiooniline jaaniõhtute ja Urvaste kihelkonnapeo korraldamise paik. Kohapeal tervitab tuld Lusti lasteaia pere.

Kell 16.20 Antsla Muusikakooli ees tervitavad tuld rivitrummarid, Antsla Muusikakooli õpilased, Antsla Gümnaasiumi poistekoor, tantsuselts Pärliine lapsed, eakate kapell Sinilill. Maja ees on mälestuspink Antsla Muusikakooli asutajale Karl Lembit Sibulale.

Kell 17.00 tuli teeb peatuse Vana-Antsla mõisa ees.

Kell 17.15 tervitavad Uue-Antsla rahvamaja juures tuld Urvaste segaansambel ja kapell, naisrahvatantsurühm Tammõtütriku ning väikesed võimlejad.

Kell 17.40 Urvaste Uhtjärve kõlakoja juures esitab Contra oma loomingut. Kohal ka pokud ja Puuko.

Kell 19.00 Tamme Lauri tamme juures simman, kohal paljud muusikud ja esinejad, pidu toimub pika lauaga mis kaetud ühiselt ning kohaliku toiduga.

Kell 20.30 tule võtavad vastu Urvaste kirikus vastu Antsla Muusikakooli oreliõpilased ja kandlel Koidu Ahk. Tuli lauldakse Urvaste kirikus unele regilauluga.

18. juuni 2019 / Võrumaa

Kell 9.00 tuli äratatakse Urvaste kirikus hommikupalvuse ja kirikukellade helina saatel. Torupillil Tuule Müürsepp.

Kell 9.45 tule üleandmise tseremoonia Kärgula külaplatsil. Tuli antakse pidulikult üle Põlvamaale.

Viimased uudised