Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Twitter

Venemaal mõisteti ajakirjanik Ivan Safronov kirjutiste eest 22 aastaks vangi. Seda peetakse võimude-poolseks poliitiliseks arveteõiendamiseks.

Opositsiooniline väljaanne Pskovaskaja Gubernija kirjutab, et kaasaegset õigusemõistmist  ja seadusi Venemaal enam ei eksisteeri, nende asemel kehtib keskaegne õigusemõistmine (ja loomulikult mitte tänasest).

Safronovile määrati mõistusevastaselt jõhker 22-aastane karistus ainuüksi selle eest, et ta keeldus koostööst julgeolekuteenistuse FSB ja „uurijaga” ning ei avaldanud oma allikaid. Ta istus kaks aastat Lefortovo eeluurimisvanglas, ilma võimaluseta kohtuda oma lähedastega. Talle lubati selle aja jooksul kergemat karistust, kui ta oma allikad avalikustab. Kaks tema endist advokaati olid sunnitud riigist lahkuma, kuna neile avaldati survet, ja üks advokaat istub eeluurimisvanglas.

Selline oht võib tabada Venemaal iga „reakodanikku”: Venemaal on kõrgem klass: ametnikud, jõuametkonnad, oligarhid.

Lihtsatel venelastel tasub silmas pidada, et kohtunikud täidavad oma ülesandeid. Kui nad tahavad – annavad 15 aastat sõjaga mittenõustumise eest. Kui tahavad – 22 aastat ajakirjandusele.

Samas arvatakse, et Safronov ei istu vangis 22 aastat ega isegi 10 aastat. Ta tuleb tõenäoliselt välja palju varem.

Mille seisnes Safronovi „eksimus”?

Prokuratuur nõudis 30. augustil 2022 väljaannetes Kommersant ja Vedomosti sõjatööstuse- ja kosmoseteemasid kajastanud endisele ajakirjanikule 24 aastat range režiimiga koloonias süüdistatuna riigireetmises.

See on hirmutav aeg, kuid julgeolekuteenistus FSB pole ajakirjaniku süü kohta tõendeid esitanud. Veelgi enam, „Projekt” avaldas 29. augustil uuriva artikli, milles võrdles süüdistust, mida FSB nimetab riigisaladuseks, avalikest allikatest pärit andmetega. Lihtne otsing internetis näitas, et süüdistused ei pea paika: teave, mida Safronov oma materjalide kirjutamise ajal kasutas, oli juba avalik ja kõik võisid sellega tutvuda.

Venemaa sõltumatu meedia hinnangul on Safronovi juhtum poliitiline kättemaks ajakirjanikule, mis korraldati Ukrainaga vallandunud sõja eelõhtul. Safronovi kohtuotsus on tõestuseks, et Venemaa võimud mitte ainult ei varja tõde Ukraina sissetungi tõeliste põhjuste kohta, vaid püüdsid esialgu varjata ka fakte selle sõja ettevalmistamise kohta.

Viimased uudised