Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Maailma Terviseorganisatsiooni uuringu kohaselt satub Euroopas vägivalla ohvriks üks kuuest vanemaealisest. Tänasel rahvusvahelisel vanemaealiste päeval toimub Jõhvis selle teemaline seminar „Vanemaealised ja vägivald”.

Justiitsministeeriumi analüüsist selgub, et 2023. aastal registreeritud kuritegude puhul koges teadaolevatest ning vähemalt 65aastastest ohvritest (kokku 886 isikut) kehalist väärkohtlemist 39%, kelmuste ohvriteks langes 35% ning varguste ohvriteks 21%. Lisaks näitab statistika, et 45 protsenti vanemaealistest vägivallaohvritest olid möödunud aastal perevägivallakuritegude ohvrid. Oluline on ka see, et vanemas eas inimesed võivad kannatada vägivalla all nii hooldekodudes, haiglates, kui ka oma kodus.

„Vägivalla toimepanijad on tihti vanemaealise ohvri täiskasvanud laps, lapselaps või lähisuhtepartner. Eakate vastasest vägivallast rääkides on palju aspekte, millele peaksime riigi ja kodanikena rohkem tähelepanu pöörama. Üks, mis on aga kindel, on see, et kõik saab alguse abivajaja märkamisest,” selgitab siseministeeriumi kriminaal- ja korrakaitsepoliitika nõunik Barbara Haage.

„Sama oluline on ka teadlikkuse tõstmine sel teemal ning erinevate koolituste läbiviimine nii koduhooldustöötajatele kui vanemaealistele endile. Samuti on tähtsal kohal nende inimeste nõustamine, kes oma lähedasi hooldavad. Seejuures tuleks neile pakkuda ka psühholoogilist tuge. Lisaks on selle kõige kõrval tähtis kujundada avalikku ruumi selliselt, et vanemaealistel oleks võimalik lihtsalt liigelda ka väljaspool kodu,” lisab ta.

Haage sõnul saavad nendesse tegevustesse panustada kõik – nii riik, kohalik omavalitsus, kogukond, erasektor kui ka vabatahtlikud.

„On äärmiselt kurb, et tihti kogevad vanemaealised vägivalda just nimelt oma kodus ja paljud juhtumid jäävad seetõttu varjatuks. Veel kurvem on aga see, et ohvrid tunnevad kas häbi või ei oska abisaamiseks kuskile pöörduda. Siin on võtmeroll naabritel, tuttavatel ja kogukonnal. Vägivallast peab teada andma kas sotsiaaltöötajale, ohvriabile või politseile, et vägivalla alla kannatav inimene leiaks vajaliku kaitse ning toe võimalikult rutu,” rääkis sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Justiitsministeeriumi esindaja tuletab meelde, et mistahes vägivalla all ei pea kannatama mitte keegi. „Vägivallale ei ole mingit õigustust ka siis, kui vägivallatseja on pereliige. Seetõttu tuleb iga juhtumiga pöörduda politsei või vähemalt ohvriabi poole,“ sõnab Anu Leps justiitsministeeriumist.

Rahvusvahelisel vanemaealiste päeval toimub Jõhvis koostööseminar „Vanemaealised ja vägivald”, kus vahetatakse infot ning arutletakse selle üle, milline on täna Eestis olukord vanemaealiste vastu suunatud vägivalla teemal ja millised on juba olemasolevad võimalused abi osutamiseks. Koostööseminari korraldavad sise-, sotsiaal- ja justiitsministeerium, politsei- ja piirivalveamet ning sotsiaalkindlustusamet.

Kui sul tekib küsimusi või sina ise või sinu lähedane on langenud vägivalla ohvriks, helista sotsiaalkindlustusameti tasuta ohvriabi kriisitelefonile 116 006. Telefonile vastatakse ööpäevaringselt nii eesti, vene kui ka inglise keeles. Hädaolukorras helista alati 112. Sa ei ole üksi, abi on olemas!

Viimased uudised