Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Vene koroonavaktsiin Sputnik V kaitseb koroonahaiguse vastu 91,6 protsendil juhtudest, mis on väga kõrge tõhususe tase.

Kolmanda Sputnik V kliinilise uuringu kohta avaldati teave teadusväljaandes Lancet. Vaktsiin töötati välja Gamaleja mikrobioloogia ja epidemioloogia instituudis Moskvas. Uuringu viis läbi dr Denis Loganov.

Uuringus osales ligi 20 000 inimest, kellest kolm neljandikku said vaktsiini ja ülejäänud platseebot. Katsetes osalenud isikud olid vanuses 18-80.

See tähendab, et Vene adenoviirusel põhinev vaktsiin võistleb tõhususelt RNA-l põhinevate sünteetiliste vaktsiinidega, mille puhul on tõhusus 95 protsenti.

Adenoviirusel põhinevad teised koroonavaktsiinid nagu Oxfordi ülikooli ja AstraZeneca vaktsiin ning USA ravimifirma Johnson&Johnsoni vaktsiin on näidanud vastavalt 70- ja 66-protsendilist tõhusust. Johnson&Johnsoni vaktsiin on ainus, mille puhul piisab ühest doosist.

AstraZeneca vaktsiinis on kasutatud šimpansidel esinevat adenoviirust, kui Johnson&Johnsoni vaktsiinis kasutatakse adenoviirust nr 26. Vene vaktsiinis kasutatakse nii adenoviirust 26 kui adenoviirust 5. Nõnda välistatakse organismi võimalik immuunsus neile adenoviirustele, mis võiks takistada immuunsuse teket koroona vastu. Sputnik V on ainus taoline vaktsiin.

Kahe nn vektorviiruse kasutamise idee pole esmakordne, seda on kasutatud Gamaleja välja töötatud Ebola vaktsiinis.

Ajakirja Lancet kommentaaris on märgitud, et Sputnik V vaktsiini on kritiseeritud, aga tegemist on väga tõhusa vaktsiiniga ja seda saab kasutada inimeste vaktsineerimiseks koroonahaiguse COVID-19 vastu.

Sputnik V säilib temperatuuril -18 kraadi, mis on tavalise sügavkülma temperatuur.

Viimased uudised