Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Värske uuring näitab, kuidas koroonaviirus võtab üle inimese rakud ja geenid ning suunab immuunsüsteemi inimese vastu.

New Yorgi Mount Sinai Icahni meditsiinikoolis läbi viidud uuringu kohaselt hõivab viirus inimese rakud ning blokeerib geenid, mis võitlevad nakkusega, vahendab Daily Mail.

Viirused nagu gripp käivitavad tavaliselt kahesugused geenid: ühed, miks takistavad viirusel paljunemist ja teised, mis saadab immuunrakud põletiku piirkonda, et tappa viiruseid. Teadlased aga leidsid, et uus koroonaviirus SARS-CoV-2 käitub erinevalt, pärssides neid geene, mis takistavad viirusel paljunemist, aga lastes immuunrakke kontrollivatel geenidel talitada tavapäraselt. See võimaldab viirusel paljunemist ja suurel hulgal immuunrakkudel sisenemist kopsudesse ja teistesse organitesse, mis toob kaasa kontrollimatu põletiku.

Nüüd leiavad teadlased, et põletikuga võitlemise asemel peaks tegelema koroonaviiruse poolt blokeeritud kanalite avamisega.

Icahni meditsiinikooli viroloogia professor dr Benjamin tenOever ütles, et nakatunud rakul on kaks „ülesannet”: esiteks teavitada naaberrakke ohust ning kutsuda rohkem immuunrakke nakatunud piirkonda.

Organismi rakkudes on kahesugused viirusega võitlevad geenid: interferoonid ja kemokiinid. Interferoonid on nakatunud raku poolt eralduvad signaalvalgud, mille ülesanne on takistada viirusel paljunemist. Kemokiinid on väiksed molekulid, mis kutsuvad nakkuse piirkonda immuunrakud, et nad saaks viiruse hävitada.

Professor tenOever ütles, et esimesed geenid piiravad viiruse paljunemist algul 7-10 päeva, et teisel grupil geenidel oleks võimalik selle ajaga kutsuda appi immuunrakud. Enamus viiruseid hävitatakse organismis selle skeemi järgi. Vahel piisab ainult esimesest etapist ehk sellest, et viiruste paljunemist piiratakse. Aga erinevalt gripist ja SARS-i viirusest blokeerib uus koroonaviirus organismis selle esimese geenide grupi ja võimaldab tegutseda teisel.

Teadusajakirjas Cell avaldatud uuringus on välja toodud, et see koroonaviiruse põhjustatud kombinatsioon on väga halb kombinatsioon. Koroonaviiruse haiguse COVID-19 tagajärjel surnud patsientide kopsusid uurides leiti märke just sellisest reaktsioonist.

Professor tenOever ütles, et viirus siseneb kopsudesse ja hakkab kontrollimatult paljunema ning kõik nakatunud rakud kutsuvad appi immuurakud, mis ujutavad kopsud üle. Viirus saab aga paljudena, kuna kohal pole piisavalt interferoone. Nii kogunevad nakkuse piirkonda massiliselt eri immuunrakud – neutrofiilid, makrofaagid ja lümfotsüüdid – et nakkusega võidelda, aga selleks ajaks pole viiruse paljunemist saadud kontrolli alla. Nõnda on kopsudes üha enam ja enam nakatunud rakke, mis kõik abi kutsuvad. Immuunrakud nagu neutrofiilid ja makrofaagid põhjustavad kopsus põletikku ja see põletik muudkui süveneb. Ehk inimese immuunsüsteem pöörab inimese enda vastu.

See on olukord, mis põhjustab tsütokiinitormi ehk organism ründab enda rakke ja kudesid, selle asemel, et võidelda viirusega. TenOever ütles, et ta pole mitte midagi sellist näinud varem 20 aasta jooksul, mil ta on uurinud rakkude reageerimist viirustele.

Professor tenOever ütles, et on kaks viisi koroonapatsiente ravida. Esimene grupp on need, kel on kujunemas haigustunnused ja kes on saanud positiivse diagnoosi. Neile saab manustada ravimeid, mis käivitavad geenid, mis kutsuvad üles viiruse paljunemise piiramisele. Tuleks taastada kanalid, mille viirus on blokeerinud, et organism saaks koroonaviirusega võidelda nagu gripiga.

Nende patsientide puhul, kes on juba raskes seisus haiglas ja hingamisaoparaadi all ei sobi selline meetod, nende puhul tuleks kasutada interleukiin-6 ja interleukiin-1 inhibiitoreid. Need ravimid aitavad piirata tsütokiinitormi ja vähendada põletikke organismis.

Viimased uudised