Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ainar Leppänen. Foto: SEB

SEB korraldatud uuringust selgus, et neljandik eestimaalastest ei soovi ettevõtlusega alustada keerulise majanduskeskkonna tõttu. Eestis rakenduvad maksutõusud  äritegevusega alustamisele kaasa ei aita.

SEB korraldatud uuringust selgus, et üle poolte Eestimaa elanikest ei soovi lähiajal ettevõtlusega alustada. Võrreldes varasemate uuringute tulemustega, on ettevõtlusega alustamise soov Eestis vähenenud ning on hetkel madalaim Baltikumis. Peamise põhjusena tõi 25% uuringus osalenutest välja selle, et majanduslik olukord ei soosi ettevõtlusega alustamist. Teise tegurina märgiti rahaliste vahendite puudust.

„Paistab, et Eesti majandusseis on hakanud otseselt mõjutama majandusse väärtust loova sektori ehk ettevõtluse atraktiivsust. Kui varasemates uuringutes on äritegevusega alustamise peamise takistusena nimetatud eelkõige puudulikke teadmisi, ebapiisavat kapitali või nõrka äriideed, siis tänavu hoopis majanduse kehva käekäiku. See oli meie jaoks üllatav. Samas tahan öelda, et kogemus ja ajalugu näitavad, et just nimelt neid julgeid, kes majanduse madalseisus läbimõeldud äriidee ja -plaaniga alustavad, võib hiljem majanduse kasvufaasis saata edu,” rääkis SEB jaepanganduse valdkonna juht ja juhatuse liige Ainar Leppänen.

Prognoos: plaanitavad maksutõusud kahandavad alustavate ettevõtjate hulka

Ligi 40% eestimaalastest, kes tahavad oma äritegevusega alustada, vajaksid enim tuge stardikapitali näol, ligi 30% aga sooviksid teadmisi ja oskusi, mis aitaksid ettevõtte käivitada. Kui viimase puhul pakutakse Eestis erinevaid lahendusi, alates koolide ainekavades sisalduvast ettevõtlusõppest kuni laia valiku (riigi toel toimuvate) kursusteni välja, siis suuremaks takistuseks paistab olevat stardikapitali puudumine. Selles mõttes ei soosi ka Eestis plaanitavad maksutõusud äriga alustamist, sest mõjutavad negatiivselt algkapitali kättesaadavust.

„On mõistetav, et riigi finantsseis vajab parandamist ja eelarvedefitsiiti ei saa lahendada ilma kaotusi kandmata. Samas tuleb arvestada, et osa riigi plaanitavatest sammudest, sh ka kehtestatav kasumimaks, võivad mõjuda signaalina, et ettevõtlusega alustamine ja sellega tegelemine Eestis on nüüd keerulisem – vähemasti paistab see nii uuringust välja. Loodame siiski, et olukorra sellisena tajumine on ajutine, kindlustunne hakkab paranema ja soov äritegevusega alustada hakkab vaikselt taastuma ka Eestis,” lisas Leppänen.

SEB Eesti alustavate ettevõtjate uuring viidi koostöös Norstatiga läbi 2024. aasta septembris. Uuringus osales 1000 inimest vanuses 18-74-aastat nii Eestist, Lätist kui Leedust.

Viimased uudised