Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Kaitseministeerium

Eile avalikustas USA kongress 2023. aasta valitsuse rahastamise seaduse (Government Funding Legislation), milles sisalduvas kaitse-eelarves toetab USA riike, mis on Venemaa agressioonist mõjutatud, kokku 350 miljoni dollariga. Eelarve sisaldab ka 225 miljoni dollari suurust eraldist Balti Julgeolekuinitsiatiivi (Baltic Security Initiative) raames, mis on 45 miljonit dollarit ehk 20% enam kui tänavu.

„See otsus on selge näide USA pikaajalisest ja kindlast toest Balti riikidele. Oleme ise oma kaitsekulutuste suurendamise ja kaitsevaldkonna edendamisega teinud sel aastal olulisi edusamme ning USA toetus aitab meil veelgi enam iseseisvat kaitsevõimet arendada,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Välisministeeriumi kantsleri Jonatan Vseviovi sõnul on tegu olulise sammuga, mis on Eesti pikaajalise töö tulemus. „USA otsus suurendada kaitserahastust Balti riikidele näitab, et meie strateegiline liitlassuhe on tugev,“ ütles Vseviov ja tänas partnereid USAs ning kolleege Eestist, kes selle võimalikuks on teinud.

„Lisaks on Eestisse saabunud lisaväed ja –võimekused USAst, mis oluliselt tugevdab meie kaitsehoiakut ja ei suurenda mitte ainult meie, vaid kogu piirkonna julgeolekut,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Käesoleva aasta sisse jääb ka pretsedenditult suur FMF (Foreign Military Fund) toetus, millega Eestile on eraldatud 140,5 miljonit dollarit, mis on ca 14 korda rohkem kui varasematel aastatel ja mis suuremas mahus läheb HIMARS mitmikraketiheitja süsteemide soetamiseks.

Lisaks Balti riikidele toetatakse eilse otsuse põhjal 35 miljoni dollariga Poolat, 30 miljoniga Rumeeniat, 20 miljoniga Bulgaariat ja 40 miljoniga Gruusiat. Rahastus on projektipõhine ja projektide elluviimist koordineerib USA relvajõudude Euroopa väejuhatus (U.S. European Command, EUCOM).

Ukraina toetuseks eraldatakse USA valitsuse rahastamise seadusega täiendavad 300 miljonit dollarit, lisaks juba antud 9 miljardile.

2020. aastal loodud Balti Julgeolekuinitsiatiiv võimaldab Ühendriikidel süsteemsemalt toetada Eesti, Läti ja Leedu iseseisva kaitsevõime ja omavahelise koostalitlusvõime arendamist. Möödunud aastal eraldati initsiatiivi raames Balti riikidele 169 miljonit dollarit. Tänu USA julgeolekuabile on Eesti, Läti ja Leedu suutnud mitmed oma sõjalise taristu ja võimearenduse projektid planeeritust kiiremini ellu viia. Peamine fookus on olnud erioperatsioonide, õhukaitse, laskemoonavarude, mereolukorrateadlikkuse ja pikamaa kaudtule võimekuse arendamisel.

Viimased uudised