Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Iisrael valmistub halvimaks stsenaariumiks, mis USA ametnike arvates võib teoks saada vaid mõne tunni jooksul – Iraani poolt otserünnak Iisraeli pinnale kättemaksuks peaaegu kahe nädala taguse rünnaku eest, milles hukkus seitse Iraani sõjaväelast. Iraan on lubanud kätte maksta selle eest, et Iisrael tappis riigi komandörid, keda tabas 1. aprillil löök Süüria pealinnas Iraani saatkonnale.

Kaks USA ametnikku ütlesid telekanalile CBS News, et juba täna reedel, 12. aprillil on oodata Iraani suurt rünnakut Iisraeli vastu, mis võib hõlmata enam kui 100 drooni ja kümneid rakette, mis on suunatud riigisiseste sõjaliste sihtmärkide pihta.

Ametnike sõnul on iisraellastel raske kaitsta end sellise ulatusega rünnaku eest ning kuigi nad peavad võimalikuks, et iraanlased võivad suurema sõja vältimiseks väiksemamahulise rünnaku, siis arvatakse, et kättemaks on peatne.

Teheran ei ole avalikult teatanud, kuidas või millal ta vastulöögi annab – seega pole selge, kui kaugele Iraani juhid lähevad. Kui nad otsustavad korraldada otsese rünnaku Iisraeli vastu, siis kardetakse, et see võib paisata Iisraeli käimasoleva sõja Iraani liitlase Hamasi vastu palju laiemaks piirkondlikuks konfliktiks.

Kuna Iraani vastulööki on oodata igal ajal, hoiatas USA välisministeerium eile neljapäeval Iisraeli ameeriklasi, et nad ei reisiks väljapoole suuremaid linnu, mis on riigi raketitõrjesüsteemiga Iron Dome paremini kaitstud sissetuleva raketitule eest. Viimastes juhistes märgiti, et USA valitsuse töötajate reisimist Iisraelis võidakse vähese etteteatamisega veelgi piirata, kuna asjad arenevad piirkonnas kiiresti.

„Kes meid kahjustab, siis seda teeme vastu ka meie,” tõotas peaminister Benjamin Netanyahu neljapäeval Iisraeli kaitsejõudude õhuväebaasis sõdureid külastades. „Oleme valmis… nii kaitses kui ründes.”

Iisraeli riikliku luureagentuuri Mossad julgeolekuekspert ja endine ametnik Sima Shine ütles CBS Newsile, et see on piirkonna jaoks ohtlik aeg ja ta on „väga murelik”. Ta ütles, et ärevus kõikehõlmava sõja pärast on tõenäoliselt sama suur „mõlemal poolel, nii Iisraelis kui ka Iraanis”.

Kui Iraan otsustab rünnata otse Iisraeli, võib see hõlmata keerulist raketi- ja droonirünnakut, mis sarnaneb rünnakuga, mille Iraani väed käivitasid 2019. aastal Saudi Araabia naftarajatise vastu.

„Nad proovivad seda teha sõjaväe või mõne sõjalise varaga,” ennustas Shine. „Kuid küsimus on kahju ulatuses. Kui hukkunuid või vigastatuid on palju… Ma arvan, et sellel on potentsiaal tohutuks eskaleerumiseks.”

Shine rõhutas siiski, et usub endiselt, et kumbki pool ei taha tegelikult piirkondlikku konflikti.

USA saatis sel nädalal Iisraeli vanemkindrali, et kooskõlastada lähedase Ameerika liitlasega mis tahes reageerimist Iraani rünnakule, ja reedel ütles saates „CBS Mornings” Ameerika kõrgeim sõjaväelane: „Me tõesti püüame vältida sõda.”

„See on osa dialoogist, mida pean oma regiooni kolleegidega, kaasa arvatud Iisraeli kaitseülem, kellega ma eile rääkisin,” ütles USA väeülemate ühendkomisjoni esimees kindral Charles Brown ja lisas, et USA sõjavägi „teeb asju mitte ainult selleks, et sõda ära hoida, vaid samal ajal on üks minu peamisi asju tagada, et kõik piirkonna jõud on kaitstud”.

„Minu roll ühendkomisjoni esimehena on planeerida ja ette valmistada,” ütles Brown. „See on üks asi, mida me väga hästi teeme.”

Iisraeli ekspert Shine ütrles, et Iraani dilemma on välja mõelda, kuidas anda lubatud vastus Iisraeli rünnakule Süürias, kuid nii, et see ei tooks kaasa edasist eskaleerumist. Samuti ütles Shine, et Iisrael võib valida vaoshoituse, kui ta reageerib sellele, mida Iraan lõpuks teeb.

Kui kumbki pool eksib tasakaalust, võivad tagajärjed piirkonnale ja isegi maailmale olla kohutavad.

Viimased uudised