Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Twitter

ÜRO peasekretär Antonio Guterres hoiatas täna ÜRO Peaassambleel esinedes, et Vene-Ukraina sõjaline konflikt tõenäoliselt laieneb.

ÜRO juht Antonio Guterres hoiatas täna esmaspäeval, 6. veebruaril riike, et ta kardab Venemaa-Ukraina konflikti edasise eskaleerumise pärast, mis tähendab, et maailm liigub „laiemale sõja” suunas, vahendab Yahoo News.

Peasekretär pani paika oma aasta prioriteedid ÜRO Peaassambleel peetud sünges kõnes, mis keskendus Venemaa invasioonile, kliimakriisile ja äärmisele vaesusele.

„Oleme alustanud 2023. aastat, vaadates väljakutsete kokkulangevuse tünni põhja, mille sarnast pole meie eluajal olnud,” ütles ta New Yorgis diplomaatidele.

Guterres märkis, et tippteadlased ja julgeolekueksperdid nihutasid eelmisel kuul viimsepäeva kella vaid 90 sekundile keskööni, mis on ajaloos kõige lähemal märguandele inimkonna hävimise kohta.

Peasekretär ütles, et võtab seda hoiatusmärgina.

„Peame ärkama ja tööle asuma,” palus ta oma kiireloomulisi probleeme loetledes. Edetabeli tipus oli Venemaa sõda Ukrainas, mis läheneb esimesele aastapäevale.

„Rahu väljavaated aina vähenevad. Edasise eskaleerumise ja verevalamise tõenäosus kasvab,” ütles ta. „Ma kardan, et maailm ei kõnni unes laiemasse sõtta. Ma kardan, et ta teeb seda silmad pärani.”

Guterres viitas teistele rahu ohtudele alates Iisraeli-Palestiina konfliktist kuni Afganistani, Myanmari, Saheli ja Haitini.

„Kui iga riik täidaks oma (ÜRO) põhikirjast tulenevaid kohustusi, oleks õigus rahule tagatud,” ütles ta.

Ta lisas, et on „aeg muuta oma lähenemisviisi rahule, pühendudes uuesti hartale – asetades esikohale inimõigused ja väärikuse, keskendudes ennetustööle.”

Laiemalt mõistis Guterres hukka „strateegilise visiooni” puudumise ning poliitiliste ja äriotsuste langetajate „kallutatuse” lühiajalises perspektiivis. „Järgmine arvamusküsitlus. Järgmine taktikaline poliitiline manööver võimul püsimiseks. Aga ka järgmine majandustsükkel – või isegi järgmise päeva aktsia hind.”

„See lähiajaline mõtlemine pole mitte ainult sügavalt vastutustundetu, vaid ka ebamoraalne,” lisas Guterres. Ta rõhutas vajadust tegutseda tulevasi põlvkondi silmas pidades ja kordas oma üleskutset globaalse rahanduse „radikaalseks ümberkujundamiseks”.

„Midagi on meie majandus- ja finantssüsteemis põhimõtteliselt valesti,” ütles Guterres, süüdistades seda vaesuse ja nälja suurenemises, rikaste ja vaeste vahelise lõhe suurenemises ning arengumaade suurenevad võlakoormuses.

„Ilma põhjapanevate reformideta jätkavad rikkaimad riigid ja üksikisikud rikkuse kuhjamist, jättes killukesi globaalse lõunaosa kogukondadele ja riikidele,” lisas ta.

ÜRO arenguprogrammi hinnangul on maailm inimarengu, sealhulgas tervishoiu, hariduse ja elatustaseme osas viis aastat tagasi läinud.

ÜRO säästva arengu eesmärgid „kaovad tahavaatepeeglisse”, kurvastas Guterres. Ta lisas, et 2015. aastal seatud 17 eesmärki olid kaotada vaesus, tagada kõigile toiduga kindlustatus ning juurdepääs puhtale ja taskukohasele energiale 2030. aastaks.

„Meie ees on võimalused (neid) päästa,” ütles Guterres, kes korraldab septembris New Yorgis selleteemalise tippkohtumise.

Võitlus globaalse soojenemise vastu ja „kliimaambitsioonid” on tähelepanu keskmes teisel septembris toimuval tippkohtumisel, kuhu ta kutsus maailma liidrid, kuid „tingimusega”.

„Näidake meile sellel kümnendil kiirendatud tegevust ja uuendatud ambitsioonikaid nullenergia-plaane – või palun ärge ilmuge kohale,” ütles ta, enne kui ründas uuesti fossiilkütuste tootjaid.

„Kui te ei saa seada usaldusväärset kurssi nullile, 2025. ja 2030. aasta eesmärgid hõlmavad kõiki teie tegevusi, ei tohiks te äritegevusega tegeleda.”

Kommentaarides märgitakse, et sellisel juhul peaks tuumasõda, mis hävitab miljardeid CO2 emiteerivaid inimesi ja sellele järgnev tuumatalv olema nö win-win lahendus, seda eriti roheliste jaoks. Ning kõik tänavad pärast seda Putinit.

Viimased uudised