Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Hukkunud kalad Umbusi jões. Foto: Silver Vahi

Laupäeval, 30. juulil 2022 sai Keskkonnaamet teate, et Umbusi jõe vesi on kahtlast värvi. Pühapäevaks, 31. juuliks oli reostusallikas avastatud ja suletud.

AS Pajusi ABF farmi silohoidlatest lekkis silomahl sadeveekanalisatsiooni, kuna hoidla kogumisrennid olid ummistunud. Kanalisatsiooni kaudu jõudis silomahl mööda kraavi Umbusi jõkke. „Eile leidsime reostuse allika ja õhtul kella 19ks sai kraavi suue liivaga suletud ning reostuse levik lõpetatud. Suur tänu hoolivatele kodanikele, kes reostusest märku andsid!“ ütles Keskkonnaameti järelevalveosakonna Jõgevamaa büroo juhataja Dora Kukk.

Jõkke sattunud silomahl on tugev toitainete kontsentraat, mis tekitab veekogus hapnikupuuduse, mistõttu kalad ja teised veeloomad võivad hukkuda. Reostusallikast kuni Umbusi külani on Keskkonnaamet surnud kalu ka leidnud – peamiselt ahvenaid, aga ka näiteks mõned lõhed ja haugid.

„Teatud määral keskkonnakahju on kindlasti tekkinud, selle umbkaudne suurus selgub väärteomenetluse käigus. Ehkki Umbusi jõgi on lõheliste kudeala, siis kudeajaks on reostuse mõjud kindlasti taandunud. Õnneks on tegemist vooluveekoguga, kuhu tuleb kraavidest puhast vett pidevalt peale. Kasuks tuleb ka vihmane ilm, mis aitab reostuse kontsentraati jões lahjendada,“ tähendas Dora Kukk.

Keskkonnaamet alustas ettevõtte suhtes väärteomenetluse. Ettevõttel tuleb muu hulgas puhastada trassid ja kraav, mille kaudu reostus jõkke sattus. Päästeamet nõustab jätkuvalt ettevõtet, et reostusohtu minimeerida.

Viimased uudised